W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PKW Orlik

Polski Kontyngent Wojskowy "Orlik" stacjonujący w Estonii o liczebności do 150 żołnierzy i pracowników wyposażonych w 4 samoloty F-16 wraz z niezbędnym zabezpieczeniem będzie realizował zadania związane z patrolowaniem przestrzeni powietrznej do dnia 15 maja 2020 r. w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. W ramach IX zmiany Polska jest państwem wiodącym, które odpowiada za wykonanie każdej misji Air Policing w przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.

Siły Powietrzne

Głównym celem misji jest patrolowanie i niedopuszczenie do naruszenia przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych występujących podczas lotu.

PODSTAWA PRAWNA

POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 12 grudnia 2019 r. o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej