W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plan Modernizacji Technicznej – mapa drogowa rozwoju Wojska Polskiego

28.02.2019

- Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą podpisałem jeden z najważniejszych dokumentów planistycznych - Plan Modernizacji Technicznej do 2026 roku. Plan zakłada modernizację o wartości 185 mld zł, to jest o 45 mld zł więcej, niż plan poprzedni. Jest to rekordowy plan jeśli chodzi o wartość. To jest oczywiście duże wyzwanie, ale i szansa na rozwój zdolności obronnych Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu Planu Modernizacji Technicznej.

Konferencja nt. Planu Modernizacji Technicznej

W czwartek w Dowództwie Generalnym RSZ w Warszawie odbyła się odprawa szefa MON z kadrą dowódczą Sił Zbrojnych RP.

- W sposób zdecydowany i skuteczny będziemy zmieniać oblicze Wojska Polskiego, będziemy wyposażać Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt. Liczniejsze Wojsko Polskie, to też jest cel, który sobie postawiłem. Będziemy konsekwentni w tych działaniach. Plan modernizacji technicznej to swoista mapa drogowa. To jest dokument, który stanowi fundament rozwoju polskich sił zbrojnych – mówił po odprawie szef MON.

Minister Błaszczak zaznaczył, że zawarte programy w podpisanym dziś dokumencie to odzwierciedlenie wyzwań, które stoją przed Wojskiem Polskim i Ministerstwem Obrony Narodowej. Jednym z nich jest wzmocnienie flanki wschodniej, a w związku z tym formowanie nowej, czwartej dywizji Wojska Polskiego. - Powołałem nową dywizję zlokalizowaną na wschód od Wisły. Co do zasady, nowoczesny sprzęt będzie kierowany właśnie tam. Wzmocnienie flanki wschodniej jest działaniem zorientowanym na wzmocnienie zdolności Wojska Polskiego, ale także stanowi znaczne wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO – podkreślał minister.

W podpisanym dziś dokumencie, wśród najważniejszych programów jest program Harpia - zakup samolotów piątej generacji. Jak zaznaczył minister Błaszczak nowe samoloty to sprzęt niezbędny, a jego zakup dla kierownictwa MON jest priorytetowy. - Oczekuję zarówno od szefa Sztabu Generalnego, jak również od szefa Inspektoratu Uzbrojenia podjęcia natychmiastowych działań, aby zrealizować to zadanie. Chcemy zakupić 32 samoloty wielozadaniowe piątej generacji – powiedział.

W planie modernizacji wśród zadań priorytetowych zapisany został program Narew (pozyskanie baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu do zwalczania m.in. bezpilotowych statków powietrznych), Kruk (zakup śmigłowców szturmowych) oraz Orka (zakup okrętów podwodnych). - Odbudujemy także zdolności bojowe Marynarki Wojennej. Przygotowaliśmy rozwiązanie pomostowe dotyczące okrętów podwodnych, nie rezygnujemy z żadnego z programów dotyczących rozbudowy polskiej Marynarki Wojennej – zaznaczył minister.

Jednym z obszarów, które będą modernizowane w ramach Planu jest cyberbezpieczeństwo.  - W planie modernizacji technicznej kładziemy nacisk także na zakupienie nowoczesnego sprzętu kryptograficznego i informatycznego dla wojsk obrony cyberprzestrzeni. Nakłady na wojska obrony cyberprzestrzeni wyniosą 3 miliardy złotych – poinformował minister Błaszczak.

- Wartość Planu Modernizacji Technicznej, do 2026 roku, to jest 185 miliardów złotych, ale potrzeby są znacznie większe. ( …) Bardzo się cieszę, że Parlament i  Prezydent, przyjęli wydłużenie perspektywy planistycznej do 15 lat, a więc pracujemy już nad Planem Modernizacji Technicznej do 2034 roku. Osiągnięciem rządu PiS jest także wprowadzenie ustawy z 2017 roku, która zwiększa wydatki na cele obronne do 2,5% w 2030 roku, a więc te nakłady finansowe z roku na rok rosną. Możliwości z roku na rok są coraz większe, skutecznie inwestujemy w obronność. Dla rządu PiS, za rządu Pani Beaty Szydło, teraz za rządu Premiera Mateusza Morawieckiego bezpieczeństwo było, jest i będzie priorytetem- dodał na zakończenie minister.

W 2018 roku resort obrony narodowej pod kierunkiem ministra Błaszczaka przygotował „Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026”, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Następnie szef MON podpisał zarządzenie wprowadzające „Program Rozwoju Sił Zbrojnych”. Plan Modernizacji Technicznej jest kolejnym ze strategicznych dokumentów przyjętych przez resort.


PLAN MODERNIZACJI TECHNICZNEJ DO 2026 r. WYBRANE ZADANIA

Program HARPIA
Pozyskanie samolotu wielozadaniowego nowej generacji, który wprowadzi nową jakość w działaniach lotniczych. Samolot wielozadaniowy będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem sojuszniczych sił powietrznych.

Program NAREW
Pozyskanie baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu do zwalczania m.in. bezpilotowych statków powietrznych, a także do niszczenia pocisków rakietowych. Przewidujemy rozległe wykorzystanie polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz transfer technologii m.in. zdolność do produkcji rakiet.

Program KRUK
Pozyskanie nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych dla lotnictwa wojsk lądowych.

Program CYBER.MIL
W ramach programu operacyjnego CYBER.MIL pozyskamy krajowe narzędzia i oprogramowanie, które pozwoli nam przeprowadzać skuteczne operacje w  cyberprzestrzeni oraz najnowocześniejsze, polskie technologie kryptograficzne. Będziemy korzystać przede wszystkim z możliwości Polskiej Grupy Zbrojeniowej i spółki Exatel, a na sam program zamierzamy przeznaczyć 3 miliardy złotych.

Program WISŁA
Program dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA będzie jednym z głównych elementów tworzących system obrony przeciwpowietrznej kraju. 28 marca 2018 r. minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na realizację I etapu programu WISŁA. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego, a także taktycznych rakiet batalistycznych krótkiego zasięgu oraz manewrujących pocisków rakietowych.

Program GRYF
Pozyskanie bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej średniego zasięgu.

Program WAŻKA
Pozyskanie bezzałogowych statków powietrznych klasy micro przeznaczonych do użycia głównie w terenie zurbanizowanym. Wyposażone w głowicę optoelektroniczną umożliwiającą obserwację w dzień i w nocy.

Program PŁOMYKÓWKA
Pozyskanie samolotów kompleksowego rozpoznania z powietrza.

Program MIECZNIK
Pozyskanie okrętu obrony wybrzeża, który ma zastąpić wycofywane ze służby jednostki oraz zwiększyć zdolność do współpracy w ramach sojuszniczych i koalicyjnych zgrupowań zadaniowych.

Program ORKA
Pozyskanie zdolności do rażenia celów nawodnych i podwodnych przez Okręt Podwodny Nowego Typu. Okręt ten zwiększy zdolność do efektywnego wykorzystania uzbrojenia oraz potencjału uderzeniowego okrętów w zakresie zwalczania celów nawodnych, podwodnych i lądowych, a także niszczenia lotniczych sił zwalczania okrętów podwodnych.

Program REGINA
Pozyskanie 155 mm dywizjonowych modułów ogniowych. Będzie to sprzęt zwiększający zdolność wsparcia ogniowego na szczeblu taktycznym. Wykonawcą jest Huta Stalowa Wola. W ramach Planu Modernizacji Technicznej planowane jest pozyskanie kolejnych modułów dywizjonowych.
Kompanijny moduł ogniowy 120 mm moździerzy samobieżnych RAK
Pozyskanie kilku kompanijnych modułów ogniowych w ramach modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii. Moździerze produkowane są przez Konsorcjum HSW S.A. i ROSOMAK S.A.

Program HOMAR
Pozyskanie dywizjonowego modułu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, zdolnego razić cele oddalone o 70-300 km.

Program PUSTELNIK
Pozyskanie wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych wraz z pociskami rakietowymi. Dzięki realizacji programu, Siły Zbrojne RP zostaną wyposażone w nowe, lekkie, niewymagające skomplikowanego szkolenia zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Program BORSUK
Wprowadzenie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP nowego wozu bojowego opartego na uniwersalnym modułowym podwoziu gąsienicowym, opracowanym i wytworzonym przez polski przemysł zbrojeniowy. Zastąpi m.in. wysłużony wóz bojowy konstrukcji radzieckiej BWP-1, będzie posiadał jednocześnie zdolności do pływania.

Program MUSTANG
Pozyskanie samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności.


Planowany wzrost wydatków na modernizację techniczną do 2026 r.
2017  - ok. 8,8 mld zł
2018  - ok. 12,5 mld zł*
2019  - ok. 11 mld zł
2020  - ok. 14 mld zł
2021  - ok. 17,6 mld zł
2022  - ok. 19,2 mld zł
2023  - ok. 20,3 mld zł
2024  - ok. 25 mld zł
2025  - ok. 25,9 mld zł
 *z uwzględnieniem dodatkowych środków pozyskanych na wniosek Ministra Obrony Narodowej

Porównanie wydatków Planów Modernizacji Technicznej
•    PMT 2013-2022 – ok. 140 mld zł
•    PMT do 2026 – ok. 185 mld zł

 

Galeria

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}