W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podchorążowie zaangażowani w walkę z koronawirusem

11.04.2020

Podchorążowie kształcący się na uczelniach wojskowych, kandydaci na przyszłych oficerów, angażują się w walkę z koronawirusem. Na podstawie decyzji Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, studenci i pracownicy uczelni wojskowych razem z innymi żołnierzami i pracownikami cywilnymi Wojska Polskiego wspierają działania administracji państwowej, służb oraz samorządów.

Podchorążowie z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego przechodzą dodatkowe szkolenia, aby pomagać w walce z koronawirusem

Komendanci Akademii Wojsk Lądowych, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej oraz Lotniczej Akademii Wojskowej, we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, skierowali podchorążych kształcących się na tych uczelniach do wsparcia służb oraz samorządów. Studenci w mundurach niosą pomoc w całej Polsce, wzmacniając lokalne brygady obrony terytorialnej. W ramach prowadzonej przez WOT operacji „Odporna wiosna” dostarczają żywność i leki seniorom oraz osobom poddanym kwarantannie, a także zajmują się zadaniami logistycznymi i transportowymi.

Słuchacze Akademii Wojsk Lądowych zaangażowali się w pomoc kombatantom oraz weteranom. Studenci wrocławskiej uczelni wojskowej, robią zakupy dla kombatantów i weteranów mieszkających na terenie Wrocławia. Podchorążowie wspierają również pracowników służby zdrowia, odciążając ich przy prostych zadaniach, takich jak wypełnianie i prowadzenie dokumentacji medycznej oraz pomiary podstawowych parametrów życiowych.

Akademia Marynarki Wojennej w ramach akcji „Komputery dla Dzieciaczków w walce z COVID-19” prowadzi zbiórkę komputerów, głównie używanych. Każdy może przekazać niepotrzebny sprzęt, który jest serwisowany i czyszczony przez specjalistów z Akademii. Usuwane są drobne awarie. Następnie komputery trafią do dzieci z ubogich rodzin, które dzięki temu mogą uczyć się zdalnie.

Programiści z Wojskowej Akademii Technicznej i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni stworzyli aplikację, która pomaga wykrywać ogniska COVID-19, za którą zdobyli drugie miejsce w konkursie HackYeah. Aplikacja H.E.L.P. została również zgłoszona do konkursu #BuildforCOVID19 Global online Hackathon, do którego łącznie przystąpiło ponad 18 tys. osób oraz zgłoszono ok. 1500 projektów z całego świata. Słuchacze WAT także wykorzystują swoje umiejętności informatyczne do tworzenia aplikacji przydatnych w tym trudnym okresie. Podchorążowie z Wydziału Cybernetyki WAT oddelegowani do służby w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej opracowali mobilną aplikację ułatwiającą dotarcie z pomocą do osób pozostających w izolacji.

Lotnicza Akademia Wojskowa wspiera utrzymanie procesu kształcenia w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym oraz Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych. Specjaliści z Akademii przygotowali platformę e-learningową zdalnego nauczania oraz prowadzą wsparcie teleinformatyczne dla uczniów tych kluczowych dla kształcenia przyszłych pilotów szkół.

Uczelnie wojskowe korzystają również ze swojego potencjału do środków ochrony osobistej dla służby zdrowia. Pracownicy i słuchacze LAW, WAT, AMW oraz AWL wykorzystując nowoczesne technologie druku 3D wytwarzają przyłbice ochronne dla szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego. Ponadto AMW i AWL zaangażowały się w szycie maseczek ochronnych, natomiast chemicy z WAT produkują płyn dezynfekujący wykorzystywany na uczelni.

Podchorążowie odpowiedzieli także na prośbę ministra Mariusza Błaszczaka o oddawanie krwi. Każda z akademii zorganizowała akcje honorowego krwiodawstwa, które pozwoliły zebrać ponad 260 litrów krwi (WAT – ponad 58 l, AWL – ponad 90 litrów, WAT – ponad 83 litry, AMW – około 28 litrów). Jest to bezcenne wsparcie dla Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie odpowiednich stanów magazynowych krwi i jej składników, które bardzo szybko się kurczą ze względu na wzrost ilości osób hospitalizowanych oraz poddawanych kwarantannie. Lotnicza Akademia Wojskowa oraz Akademia Marynarki Wojennej planują już kolejne zbiórki.

 

{"register":{"columns":[]}}