W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żołnierze ze Śląska zapraszają na defiladę

02.08.2019

„W tym roku trefi nom wielki fajer. Defilada robiemy. Bydom tanki jechać, rosomaki, wyrzutnie rakiet, kupa wojoków, nawet tych z zagranicy bydom. Bydom jeszcze lotać fligry F16. Nie zapomnij zabrać cołkiej famili i wszystkich kamratów” – tak na defiladę Wierni Polsce do Katowic zapraszają żołnierze Wojska Polskiego ze Śląska w najnowszym spocie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wielki fajer w Katowicach! Żołnierze ze Śląska zapraszają na defiladę

15 sierpnia br., w dniu Święta Wojska Polskiego, w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich, w Katowicach o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej rozpocznie się defilada Wierni Polsce.

Tym razem na defiladę zapraszają żołnierze 6 Batalionu Powietrznodesantowego oraz biegaczka  Justyna Święty-Ersetic, która jest żołnierzem Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Na Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce, w 2018 r. w Berlinie, przeszła do historii polskiego sportu. W ciągu półtorej godziny zdobyła dwa złote medale: pierwszy w biegu na 400 metrów, drugi w sztafecie 4 × 400 metrów. Stała się najszybszą Polką na tym dystansie od czasów Ireny Szewińskiej.  

W spocie dotrzymuje jej kroku kapral Tomasz Szęciński, z 6 Batalionu Powietrznodesantowego oraz inni żołnierze tej jednostki z Gliwic.

***

W defiladzie Wierni Polsce zobaczymy maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i  Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe.

Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej  pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP, a na niebie statki powietrzne z biało – czerwoną szachownicą.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania. Bądźcie z nami 15 sierpnia w Katowicach.