W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poprawa warunków gniazdowania bociana białego w województwie warmińsko-mazurskim

Projekt jest realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie w ramach realizacji umowy Nr 180/2023/Wn-14/OP-WK/D zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Całkowity koszt projektu, który potrwa do 30 listopada 2025 r., wynosi 410 000 zł i jest w całości finansowany ze środków budżetu państwa.

W ramach projektu przewidziano następujące działania:

  1. montaż 40 słupów wolno stojących z platformami gniazdowymi,
  2. montaż 20 platform dachowych,
  3. zmniejszenie istniejących gniazd, których rozmiary zagrażają konstrukcjom budynków.

Celem zadania jest poprawa warunków gniazdowania bociana białego na Warmii i Mazurach.

W ostatnich latach obserwowany jest trend spadkowy populacji bociana białego wynikający przede wszystkim ze zmiany profilu rolnictwa w Polsce. Osuszanie terenów podmokłych i zarastanie łąk na skutek braku ich użytkowania, powoduje zanikanie bocianich żerowisk. Ponadto warmińsko-mazurska populacja bociana białego związana jest w znacznym stopniu z budynkami gospodarczymi. W związku z remontami tych budynków oraz zmianą pokryć dachowych, ogranicza się miejsca lęgowe tego gatunku. Zdarzają się także przypadki losowe takie jak: spadek gniazda w wyniku przeciążenia, czy też pękające mury budynków i uszkodzenia konstrukcji dachu spowodowane ciężarem bocianiego gniazda, co stwarza duże zagrożenie bezpieczeństwa.

W ramach projektu zostaną stworzone alternatywne miejsca gniazdowania – słupy z platformami, wypełnionymi materiałem gniazdowym. Dzięki temu ptaki będą mogły korzystać z bezpiecznych stanowisk lęgowych. Prace będą prowadzone na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego i będą miały charakter interwencyjny – w pierwszej kolejności działania będą realizowane w miejscach, w których istnieje pilna potrzeba przeniesienia dotychczasowego miejsca lęgowego lub utworzenie nowego.

{"register":{"columns":[]}}