W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

101 lat polskiej polityki społecznej

08.11.2019

Szanowni Państwo, przed nami wielkie święto – 11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To także Dzień Służby Cywilnej, jednego z filarów państwa, bez którego jego sprawne funkcjonowanie nie byłoby możliwe. W tym roku obchodzimy również, o czym nie wszyscy wiedzą, 101-lecie polskiej polityki społecznej – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Niepodległa

11 listopada to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. Tego dnia w 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy świata.

– Wtedy też rozpoczął się niezwykle trudny proces odbudowy państwa. Ogromnym problemem było np. wysokie bezrobocie, duża liczba inwalidów wojennych i rodzin poległych, czyli osób wymagających szczególnego wsparcia, uregulowana musiała być także kwestia migracji. To wszystko wymagało konkretnych rozwiązań.

– mówi minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa.

Jak to się zaczęło?

Mówiąc o początkach polskiej polityki społecznej, musimy zacząć od 3 stycznia 1918 r., czyli utworzenia przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego Ministerstwa Opieki Społecznej i Ochrony Pracy. Kilka miesięcy później ukazał się dekret przekształcający je w Ministerstwo Zdrowia Publicznego, Opieki Społecznej i Ochrony Pracy. Jeszcze w tym samym roku, 30 października, utworzono z kolei Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej oraz oddzielne Ministerstwo Ochrony Pracy.

W kolejnych latach resort wielokrotnie zmieniał swoją nazwę – ostatni raz w roku 2015 r.

Ważne daty!

  • 3 stycznia 1918 r. – Utworzenie przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego Ministerstwa Opieki Społecznej i Ochrony Pracy
  • 3 stycznia 1919 r. – Utworzenie dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Państwowej Inspekcji Pracy
  • 17 marca 1921 r. – Konstytucja „marcowa” Rzeczypospolitej Polskiej. W preambule zapisano realizację polityki społecznej
  • 16 marca 1928 r. – Ogłoszenie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o bezpieczeństwie i higienie pracy
  • 23 kwietnia 1935 r. – Konstytucja „kwietniowa” Rzeczypospolitej Polskiej
  • 2 kwietnia 1997 r. – Konstytucja III RP, która nakłada na władze państwowe obowiązek prowadzenia polityki społecznej

Patrzymy w przyszłość

– Kolejne rocznice zarówno odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i powstania polityki społecznej, to okazja nie tylko do podsumowań, ale też snucia planów na przyszłość. Dzisiaj możemy cieszyć się wyjątkowo niskim bezrobociem, stosunkowo niskim poziomem ubóstwa, wolnością. A przecież nie zawsze tak było. Mamy przed sobą jednak inne wyzwania takie jak np. starzenie się społeczeństwa – mówi minister Bożena Borys-Szopa. I dodaje: Dzisiaj kontynuujemy ciężką pracę naszych poprzedników, którzy robili co w ich mocy, by mieszkańcom Polski żyło się jak najlepiej. To także nasz priorytet.