W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Seniorzy/aktywne starzenie

Osoby starsze są grupą, której potrzebne jest szczególne wsparcie. Ministerstwo Rodziny, uwzględniając zmiany demograficzne zachodzące w polskim społeczeństwie, konsekwentnie realizuje politykę senioralną.

Programy skierowane dla seniorów są istotnym elementem budowania kompleksowego wsparcia dla różnych grup społecznych. Polityka rodzinna obejmuje bowiem nie tylko dzieci, ale uwzględnia właśnie potrzeby osób starszych.

Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. W naszych działaniach przywiązujemy dużą wagę do stworzenia osobom starszym warunków do aktywnego i satysfakcjonującego życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Kluczowe jest bowiem zapobieganie wykluczeniu osób starszych.

Jednym z najważniejszych działań realizowanych w ramach polityki senioralnej jest Program Wieloletni „Senior+” na lata 2015 – 2020 skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę sieci Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”.

Aktywni seniorzy korzystają  z projektów finansowanych w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Organizacje działające na rzecz osób starszych np. fundacje czy stowarzyszenia mogą otrzymać dofinansowanie na realizację działań w jednym z czterech priorytetowych obszarów: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych, usługi społeczne dla osób starszych.

Musimy jednak pamiętać, że nie każdy senior cieszy się dobrym zdrowiem, jest samodzielny i aktywny. Dla tych osób powstał program „Opieka 75 +”, który polega na wspieraniu samorządów gminnych w realizacji usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

{"register":{"columns":[]}}