W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dialog społeczny

Dialog społeczny jest pojęciem obejmującym całokształt wzajemnych relacji pomiędzy związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców, również z udziałem rządu.

Może mieć charakter sformalizowany, przy którym  negocjacje zbiorowe są prowadzone przez specjalnie powołane do tego celu instytucje, rady czy komisje. Działają one na podstawie aktów prawnych lub przyjętych porozumień. Instytucją, która stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, pracodawców oraz strony rządowej jest Rada Dialogu Społecznego.

Do zadań ministerstwa należy koordynowanie realizacji zadań związanych z dialogiem społecznym, w szczególności dotyczących współpracy z organizacjami partnerów społecznych i instytucjami dialogu społecznego. Także w przypadku sporów zbiorowych pracy, czy konfliktów społecznych wsparcie leży po stronie resortu.

Poza tym w ministerstwie przygotowywane są rządowe projekty aktów normatywnych dotyczące działalności związków zawodowych i organizacji pracodawców, a także z zakresu rozwiązywania sporów zbiorowych.

Ministrowi podlega  Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego, w którym dzięki mediacjom i doradztwu dochodzi do zapobiegania, łagodzenia i rozwiązywania konfliktów społecznych.