W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

105-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia

31.01.2024

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wraz z kierownictwem resortu wzięli udział w konferencji z okazji 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce zorganizowanej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

105-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia

Uroczystość 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia była okazją do podsumowania osiągnięć i doświadczeń Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce oraz wymiany poglądów i dobrych praktyk. W konferencji uczestniczyli ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wiceministra Aleksandra Gajewska, wiceminister oraz Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, wiceministra Katarzyna Nowakowska oraz Dyrektor Generalny Liwiusz Laska.

Praca to powód dumy

"Dla nowego rządu praca to powód do dumy, a nie powód do wstydu. Praca to coś, co należy doceniać, czym należy się chwalić. Dlatego symbolicznym gestem przywrócenia pracy do nazwy ministerstwa rozpoczęliśmy nasze urzędowanie" - mówiła podczas uroczystości Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Ministra wyraziła swoje uznanie i podziękowanie dla pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia za ich zaangażowanie i profesjonalizm w realizacji zadań na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy i zwiększenia szans zatrudniania osób potrzebujących wparcia, w tym osób młodych, starszych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zwróciła uwagę na wyzwania jakie stały przed Publicznymi Służbami Zatrudnienia w obliczu pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysie migracyjnym.

"Zależy mi bardzo na tym, żeby Państwa praca była doceniana, żeby Państwo czuli się w swojej pracy doceniani, żeby Państwa praca służyła rozwojowi Publicznych Służb Zatrudnienia i rozwojowi rynku pracy w Polsce. Rozwojowi wszechstronnemu i zrównoważonemu, rozwojowi, który dostrzega potrzebę równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy" - mówiła ministra.

Rynek pracy nie może dyskryminować nikogo

Ministra podkreśliła, że obecnie przed Polską stoją wyzwania demograficzne i gospodarcze, ale przede wszystkim trzeba położyć większy nacisk na równość i walkę z dyskryminacją na rynku pracy. Należy wzmacniać podmiotowość i niezależność osób z niepełnosprawnościami

"Społeczeństwo i rynek pracy, który jest różnorodny, który dostrzega, widzi i wykorzystuje potencjał różnych grup społecznych to rynek pracy, który działa z korzyścią całego społeczeństwa i gospodarki" - dodała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zadania Publicznych Służby Zatrudnienia

Trzonem Publicznych Służb Zatrudenia jest 16 wojewódzkich i 340 powiatowych urzędów pracy, w których zatrudnionych jest ponad 20,5 tys. pracowników. PSZ realizują zadania państwa w obszarze promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. Współpracują także z partnerami społecznymi i instytucjami europejskimi, wymieniając doświadczenia i dobre praktyki.

Za datę utworzenia Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce, uważa się 27 stycznia 1919 roku, kiedy to Marszałek Józef Piłsudski powołał dekretem do życia urzędy pracy. Były to pierwsze państwowe urzędy pośrednictwa pracy i opieki, których zadaniem była pomoc osobom bezrobotnym, ubogim, biernym zawodowo oraz migrantom.

Materiały

Zdjęcia z wydarzenia
{"register":{"columns":[]}}