W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2,5 mln zł na budowę Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Myślenicach

24.11.2021

Minister Marlena Maląg odwiedziła Małopolskę. Podczas wizyty w Myślenicach przekazała władzom gminy promesę na 2,5 mln zł, z przeznaczeniem na utworzenie Centrum opiekuńczo-mieszkalnego. – Od sześciu lat w centrum uwagi stawiamy rodziny, wspierając seniorów i osoby z niepełnosprawnościami - podkreśliła minister Maląg.

2,5 mln zł na budowę Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Myślenicach

Za zwiększeniem nakładów na wsparcie osób niepełnosprawnych stoją większe możliwości, nowe programy, nowe świadczenia. Wspólnym, mianownikiem jest wyższa jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Celem Funduszu Solidarnościowego jest wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne czy finansowe osób niepełnosprawnych. 

Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

– Jednym z najważniejszych celów rządu Zjednoczonej Prawicy jest wspieranie wszystkich osób, którzy szczególnie potrzebują pomocy – mówiła minister na VI Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach.

Realizujemy to wsparcie w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Funduszu Solidarnościowego, dzięki któremu powstają centra opiekuńczo – mieszkalne oraz wdrażane są programy Opieki wytchnieniowej czy Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej w latach 2022-2024 na działania w ramach  pakietu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” (S-A-M!) dotyczące rehabilitacji  społecznej,  zawodowej i leczniczej osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności trafi dodatkowy miliard złotych.

– W 2015 roku na wsparcie osób z niepełnosprawnościami przeznaczano niecałe 16 mld zł. Dziś to 32 mld zł – podkreśliła min. Maląg.

Powstanie Centrum opiekuńczo-mieszkalne

Minister Marlena Maląg wręczyła promesę na 2,5 mln zł z przeznaczeniem na utworzenie Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Myślenicach. – Cieszę się, że władze gminy Myślenice dołączyły do koalicji, stawiającej sobie za cel wspieranie osób z niepełnosprawnościami – mówiła minister Maląg. – Nie mam wątpliwości, że Centrum będzie odgrywało ważną rolę w życiu zarówno osób z  niepełnosprawnościami, jak i ich rodzin.

Centrum, którego otwarcie zaplanowano na 2023 rok, obejmie wsparciem 17 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności, w tym 7 osób w ramach pobytu całodobowego. Placówka będzie składać się z części dziennej oraz części mieszkalnej. Centrum zapewni również miejsce do realizacji zadań w ramach opieki wytchnieniowej.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne połączy niezależne zamieszkiwanie z opieką i wsparciem, udzielanym przez wykwalifikowaną kadrę w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. To poprawi jakość życia osób z niepełnosprawnościami, umożliwi im, na miarę potrzeb, samodzielne i godne funkcjonowanie.

Spotkanie z Seniorami

Minister Marlena Maląg będąc w Małopolsce spotkała się także z przedstawicielami starszego pokolenia w Klubie Senior+ w Łużnej. –  Rząd Prawa i Sprawiedliwości traktuje politykę senioralną bardzo odpowiedzialnie, jako integralną część polityki rodzinnej. Nieustanie przygotowujemy i tworzymy przyjazne oferty dla osób starszych – zwróciła się minister do Seniorów.

Polityka senioralna jest prowadzona w ramach solidarności międzypokoleniowej, jako wyraz wdzięczności dla osób, które przez wiele lat pracowały dla Polski. Oprócz starań o zabezpieczenie finansowe, czego wyrazem jest 13. i 14. emerytura oraz waloryzacja świadczeń, ważne jest także umożliwienie im aktywnego życia. Temu służą Domy i Klubu Senior+, a także projekty realizowane przez organizacje pozarządowe, finansowane przez Ministerstwo Rodziny z programu Aktywni+,

W Gorlicach, podczas podsumowującego wizytę w Regionie briefingu prasowego, minister Maląg powiedziała – spotykałam się z seniorami, z rodzinami, z osobami zmagającymi się z niepełnosprawnościami, ale też z samorządowcami czy organizacjami pozarządowymi zaangażowanymi w działania na rzecz drugiego człowieka. Takie rozmowy prowadzimy, jako rząd Zjednoczonej Prawicy regularnie. One dają nam impuls do działania, pozwalają poznać potrzeby lokalnych społeczności, by dobrać odpowiednie narzędzia i instrumenty wsparcia, które pomogą zaspokoić potrzeby Polaków.

Przypominała dotychczasowe działania Ministerstwa Rodziny, a także wymieniła kolejne rządowe projekty, zawarte m.in. w Polskim Ładzie, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30 tys. zł czy emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}