W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

5 sposobów na bezpieczny pobyt w placówce całodobowej opieki

06.02.2019

Jeśli ktoś z twojej rodziny wymaga całodobowej opieki w placówce i masz podejrzenia, że personel nie sprawuje należytej opieki nad podopiecznymi, reaguj. Jak?

Pomoc.

1. Zgłoś podejrzenia do kierownika placówki
W momencie, w którym podejrzewasz, że członek twojej rodziny jest źle traktowany przez pracownika placówki, a jego przełożony o tym nie wie, rozpocznij od rozmowy z kierownictwem placówki.

2. Poinformuj gminę
W momencie, w którym problem został zbagatelizowany, zgłoś sprawę do organu prowadzącego – gminy lub powiatu. Warto złożyć zawiadomienie na piśmie. Do organu prowadzącego można zgłaszać zastrzeżenia dotyczące także warunków życia w placówce.

3. Zadzwoń, napisz, idź do urzędu wojewódzkiego
W razie jakichkolwiek podejrzeń do niewłaściwie sprawowanej opieki nad osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi, można zgłosić swoje spostrzeżenia do urzędu wojewódzkiego.

4. Skontaktuj się z odpowiednim wydziałem
Szybka informacja w takich sprawach, przekazana do Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich, pozwoli na wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie i ochronę praw osób korzystających z takich form pomocy. Wojewoda ma możliwość kontroli placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym, w podeszłym wieku, w zakresie standardów usług socjalno-bytowych i przestrzegania praw osób w nich przebywających.

5. Powiadom policję
W momencie, w którym doszło do przemocy, należy zadzwonić na policję. W sprawach karnych sprawą zajmie się także prokuratura.

Jednocześnie pamiętaj o zasadach, którymi warto kierować się przy wyborze bezpiecznej placówki. Informacji o domach pomocy społecznej oraz placówkach zapewniających całodobową opiekę uzyskasz w ośrodku pomocy społecznej. Sprawdź czy placówka (jeśli jest prywatna) jest zarejestrowana w rejestrze wojewody. A przed podpisaniem umowy, sprawdź warunki życia w placówce i zakres oferowanych usług.
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.02.2019 15:18 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
06.02.2019 15:18 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}