W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„500+” otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci

24.07.2019

Do środy 24 lipca do godz. 7:40 złożonych zostało 2,39 mln wniosków online o świadczenie „500+”. Do 18 lipca świadczenie otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci na kwotę ponad 125 mln zł – poinformowała dziś media minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Briefing 24.07

Trwa składanie online wniosków w ramach programu „Rodzina 500+” bez kryterium dochodowego oraz programu „Dobry start”. Wnioski można składać za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS.


– Do środy do godz. 7:40 złożonych zostało 2,39 mln wniosków online o świadczenie „500+” – poinformowała podczas środowego spotkania z mediami minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
Do 18 lipca świadczenie „500+” otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci (dokładnie 253,6 tys.) na kwotę ponad 125 mln zł. Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowano w tym okresie w woj. świętokrzyskim (24 proc.), podkarpackim (21 proc.) i lubuskim (18 proc.)


– Chciałabym serdecznie podziękować samorządom za tak sprawną realizację programu „Rodzina 500+”, mimo że liczba dzieci objętych programem jest niemal dwukrotnie wyższa niż rok temu – powiedziała minister Bożena Borys-Szopa. 
Szefowa MRPiPS nawiązała również do listu z osobistymi podziękowaniami, który skierowała do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. – Zwróciłam się w nim także z apelem, by władze samorządowe rozważyły  możliwość zwiększenia częstotliwości wypłat świadczeń wychowawczych do dwóch lub więcej w miesiącu. Dzięki temu świadczenia będą mogły szybciej trafiać do tych, którzy złożyli wnioski wcześniej. Byłoby to rozwiązanie szczególnie pomocne dla rodzin w okresie wakacyjnym, kiedy muszą liczyć się z dodatkowymi wydatkami – mówiła minister.


Obecny na spotkaniu z mediami wiceminister Stanisław Szwed zwróciła natomiast uwagę na ogromne zainteresowanie Polaków składaniem wniosków za pośrednictwem internetu.


– Rok temu, między 1 lipca a 21 lipca 2018 r., złożono łącznie online  ok. 260 tys. wniosków „500+”, co stanowiło wtedy  10,5 proc. liczby rodzin objętych programem w lipcu 2018 r. W 2019 roku, także po trzech tygodniach, mamy łącznie ok. 2,32 mln wniosków „500+” online, co stanowi już ponad połowę (52,8 proc.) szacowanej liczby rodzin, która zostanie objęta programem w lipcu 2019 r. – poinformował wiceminister Stanisław Szwed.


To oznacza pięciokrotnie większe zainteresowanie składaniem wniosków „500+” online niż rok temu na nowy okres, w pierwszych trzech tygodniach.
– Zauważamy także większe zainteresowanie składaniem wniosków online o świadczenie „Dobry start”. Rok temu, do 18 lipca, mieliśmy 860 tys. wniosków. W tym roku, po trzech tygodniach, jest ich o 60 proc. więcej – 1,38 mln – podkreślił wiceszef MRPiPS. 


Do środy do godz. 7:40 złożonych zostało prawie 1,44 mln wniosków online o „Dobry start”. Od 1 sierpnia o świadczenie „Dobry start” mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Rozwiązanie to nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które ma przysługiwać świadczenie. Przysługuje ono nadal na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność – do ukończenia 24. roku życia. 


Wnioski o świadczenie dla dodatkowej grupy uczniów składać będzie można tylko drogą tradycyjną (podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą), czyli już od 1 sierpnia.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.07.2019 14:34 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
24.07.2019 14:34 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}