W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

90. rocznica urodzin śp. premiera Jana Olszewskiego

20.08.2020

Dziś śp. Jan Olszewski, premier Rzeczypospolitej w latach 1991-1992 skończyłby 90 lat. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki wraz z członkami rządu złożył kwiaty na grobie premiera Olszewskiego na warszawskich Powązkach. Z okazji 90. rocznicy urodzin w Kancelarii Premiera przed dawnym gabinetem Jana Olszewskiego, została otwarta wystawa poświęcona jego życiu i działalności. W uroczystościach udział wzięła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Grób śp. Jana Olszewskiego.

Hołd pamięci

W samo południe Premier Mateusz Morawiecki wraz z członkami rządu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożył kwiaty na grobie śp. Jana Olszewskiego.

Wystawa poświęcona Janowi Olszewskiemu w Kancelarii Premiera

W KPRM, przed dawnym gabinetem, w którym pracował premier Olszewski, minister Łukasz Schreiber uroczyście otworzył wystawę „Spojrzeć ludziom prosto w oczy… W 90. rocznicę urodzin Jana Olszewskiego” prezentującą najważniejsze momenty z jego życia i działalności. W uroczystości otwarcia wystawy obok bliskich i przyjaciół byłego premiera wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, Minister Marlena Maląg, przedstawiciele rządu oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Autorami wystawy są dr Justyna Błażejowska i Artur Kłus. Wystawa to nie tylko zdjęcia, ale także wypowiedzi premiera Olszewskiego, dzięki którym odbiorca może lepiej zrozumieć jego życiowe wybory.

Jan Olszewski – szef pierwszego niekomunistycznego rządu odrodzonej Polski

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. Od najmłodszych lat angażował się w działalność niepodległościową. Był harcerzem Szarych Szeregów, uczestniczył także w walkach o Warszawę w 1944 r.

Po wojnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W późniejszych latach uczestniczył w najgłośniejszych procesach politycznych, podczas których występował w charakterze obrońcy. Odbiło się to na jego karierze, ponieważ za swoją postawę był karany, a nawet czasowo został pozbawiony prawa wykonywania zawodu.

Był inicjatorem i współautorem wystąpień przeciwko władzom komunistycznym. Pracował także podczas przygotowań statutu dla wolnych związków zawodowych. Angażował się w rejestrację „Solidarności”, z którą później współpracował. Aktywnie uczestniczył w organizacji strajków w Warszawie. Premier Jan Olszewski był oskarżycielem posiłkowym w procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki.

W 1991 r. w pierwszych wolnych wyborach został Posłem na Sejm RP, a zaraz po tym objął funkcję szefa rządu, który zasłynął m.in. z przeciwstawienia się koncepcji prywatyzacji polskich przedsiębiorstw. 4 czerwca 1992 r. rząd Jana Olszewskiego został odwołany.

Jan Olszewski był doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}