W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#Koronawirus: Pomoc dla przedsiębiorców. Będzie specustawa.

10.03.2020

We wtorek odbyła się konferencja prasowa z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w trakcie którego przedstawiono szereg rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wśród nich pojawiła się m.in. zapowiedź projektu specustawy dla gospodarki. Z kolei Minister Maląg zapowiedziała wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla tych pracodawców, którzy notują straty.

Minister Marlena Maląg podczas konferencji w KPRM

Jak poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, projekt specustawy, obejmujący rozwiązania dla gospodarki w związku z koronawirusem, zostanie przedstawiony na początku przyszłego tygodnia. Jak dodała, to "profilaktyczny katalog działań dla przedsiębiorców" (pierwsza specustawa dotyczyła zapobiegania, przeciwdziała i zwalczania koronawirusa).

Rząd będzie chciał m.in. poprawić płynność finansową przedsiębiorstw np. poprzez pożyczki i gwarancje finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wprowadzony zostanie również nowy sposób rozliczenia straty przez przedsiębiorców, a także zniesienie obowiązku nakładania kar na wykonawców i podwykonawców za niewywiązywanie się z umów zawartych w trybie zamówień publicznych.

Obecna na konferencji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że pracodawcy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa otrzymają wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dofinansowanie będzie dotyczyć firm, których obroty spadną co najmniej o 15 proc. Najważniejsza zmiana dotyczy okresu dokumentowania obrotów w celu wykazania spadku obrotów - okres ten ulegnie skróceniu do dwóch miesięcy zamiast obecnie obowiązujących sześciu.

Minister wskazała, że o dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą mogli wystąpić pracodawcy, jeśli w ich firmach zostaną wprowadzone ograniczenia w zakresie czasu pracy i efektywności.

{"register":{"columns":[]}}