W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Z wykształcenia pedagożka i filozofka, doktorat z filozofii ukończyła w Katedrze Filozofii Społecznej i Politycznej w Instytucie Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zanim zaangażowała się politycznie, była badaczką społeczną i działaczką na rzecz praw kobiet, nauczycieli, pracowników, a także wolontariuszką na oddziale hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i nauczycielką akademicką. Zakładała przedszkola na terenach wiejskich, tworzyła pierwsze młodzieżowe rady gmin, wspierała strajki i protesty pracownicze.

Jako posłanka na Sejm IX kadencji pracowała w Komisji Polityki Społecznej i Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.  Korzystając z mandatu poselskiego angażowała się w pomoc bezprawnie zatrzymywanym podczas protestów obywatelom. Wspierała protestujące osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w walce o godne świadczenia i prawo do podejmowania pracy.

W swoim biurze poselskim w 2020 roku uruchomiła Poselską Pomoc Pracowniczą, w ramach której przeprowadziła kilkaset interwencji w obronie pracowników przed bezprawnym zaniżaniem wynagrodzeń, łamaniem praw pracowniczych, utrudnianiem działalności związkowej.

Inicjatorka powołania w IX kadencji Sejmu Parlamentarnego Zespołu ds. Sytuacji Kobiet na Rynku Pracy, zaangażowana w przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet w pracy i działalność na rzecz poprawy warunków pracy w zawodach sfeminizowanych. Stawała w obronie matek otrzymujących zaniżone wynagrodzenia po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Sprawuje nadzór nad całością działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym bezpośredni nadzór nad Gabinetem Politycznym Ministra oraz nadzór nad zagadnieniami związanymi z prawem pracy i rynkiem pracy, w tym zagadnieniami związanymi z sytuacją kobiet na rynku pracy oraz ochroną pracownic i pracowników będącymi rodzicami. Odpowiedzialna za dialog społeczny, całokształt wzajemnych relacji pomiędzy związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców a organami państwowymi. 

Koordynuje współpracę międzynarodową w zakresie polityki rodzinnej i społecznej. Podlegają jej Departament Prawa Pracy (DPP), Departament Rynku Pracy (DRP), Departament Funduszy (DF), Departament Współpracy Międzynarodowej (DWM) oraz Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego (DDP).

{"register":{"columns":[]}}