W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja o najlepszych rozwiązaniach prorodzinnych i nowym spojrzeniu na “S” w raportowaniu ESG

07.12.2022

7 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja „Najlepsze praktyki wsparcia życia rodzinnego pracowników: Nowe spojrzenie na „S” w ESG?” organizowana przez Giełdę Papierów Wartościowych we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Podczas wydarzenia został m. in. zaprezentowany raport “Pracownik i jego rodzina: nowe spojrzenie na “S” w ESG”. Badanie zostało przeprowadzone przez GPW wśród spółek notowanych na giełdzie.

Konferencja o najlepszych rozwiązaniach prorodzinnych i nowym spojrzeniu na “S” w raportowaniu ESG

Konferencję otworzyła Izabela Olszewska – Prezes Warszawskiej Giełdy, która podkreśliła, że zrównoważony rozwój to niezbędny element strategii spółek giełdowych, które postrzegane są przez inwestorów jako bardziej stabilne.

W dalszej części Barbara Socha – Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, przedstawiła wyniki badań raportu “Pracownik i jego rodzina: nowe spojrzenie na “S” w ESG” dot. wpływu stosowania rozwiązań prorodzinnych nie tylko na samych pracowników, ale całe organizacje:

Stosowanie dobrych praktyk prorodzinnych wpływa korzystnie nie tylko na pracowników. Aż 79 proc. ankietowanych pracodawców, którzy wdrożyli w swoich przedsiębiorstwach rozwiązania wspierające osiąganie balansu między życiem zawodowym i prywatnym, zauważyło zwiększenie lojalności swoich pracowników oraz zmniejszenie ich rotacji. 69 proc. z nich obserwuje większe zaangażowanie w pracę u swoich podwładnych, a 33 proc. wyższą przeciętną produktywność na godzinę pracy. Ponadto 66 proc. pracodawców objętych badaniem odnotowało mniejszą liczbę absencji chorobowych. -  wylicza Barbara Socha i dodaje, że: 43 proc. z nich zyskało też dostęp do grupy pracowników (często bardzo utalentowanych), która nie podjęłaby zatrudnienia w nieelastycznych formach, np. młode matki. Firmy oferujące rozwiązania prorodzinne i propracownicze są również lepiej postrzegane i oceniane przez pracowników – zauważyło to 63 proc. pracodawców, którzy dodatkowo stwierdzili, że rozwiązania wspierające zachowanie równowagi między karierą zawodową a życiem prywatnym, poprawiły w ich firmach atmosferę wśród pracowników. Dane te jasno pokazują, że stosowanie rozwiązań przyjaznych rodzinie wpływa niezwykle korzystnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw i wspiera ich rozwój, co jest wymierną korzyścią dla przedsiębiorców. – podsumowuje Barbara Socha. 

 

korzyści

W Polsce jednak większość spółek nie proponuje nawet jednego z najbardziej wspierających pracujących rodziców rozwiązań – pracy na część etatu. Jedynie 15 proc. firm oferuje pracownikom taką formę zatrudnienia, a to niestety niewiele. Na szczęście, jak wskazuje raport, wiele ankietowanych firm stosuje inne, równie istotne z punktu widzenia pracowników rozwiązania. Aż 90 proc. z nich oferuje pracownikom elastyczny czas pracy, a 72 proc. ogranicza nadgodziny dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci. To rozwiązania, które w realny sposób wspierają efektywne łączenie życia zawodowego z życiem rodzinnym.

Łączenie pracy z życiem rodzinnym

Dlaczego to takie ważne? Jak podkreśliła Magdalena Osowiecka – manager w Delloite Polska, pracownik, który osiąga zadowolenie w życiu zawodowym i prywatnym, jest pracownikiem dobrym i zmotywowanym.

Badania niestety pokazują, że prawie połowa Millenialsów i Gen Z czuje wypalenie zawodowe spowodowane nadmiarem pracy. Co piąty z nich uważa, że pracodawca bagatelizuje ten problem, dlatego tak istotnym jest, by podnosić świadomość firm w tym zakresie. Dbanie o dobrostan pracowników to bowiem nie tylko korzyści dla nich, ale także dla  organizacji. 

Wydawać by się mogło, że problem w implementowaniu prorodzinnych rozwiązań stanowi głównie kwestia finansowa. Bariery w ich upowszechnianiu są jednak mniej oczywiste.

We wskazaniach przeważają trudności o charakterze zarządczym, związane z wyzwaniami dla kadry kierowniczej w zarządzaniu elastycznie pracującym zespołem oraz ze zmniejszeniem elastyczności spółek. Pomimo tego mniej niż 20 proc. respondentów szkoli swoich menedżerów w zakresie zarządzania elastycznie pracującym zespołem. – zauważa Barbara Socha 

W podsumowaniu Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej stwierdziła, że na rynku pracy są poszukiwane talenty.

Pracownicy ci jednak poza atrakcyjnym wynagrodzeniem szukają pozapłacowych benefitów, a wśród nich elastycznych form pracy. To dla nich ważny aspekt, dlatego firmy poszukujące uzdolnionych pracowników muszą uwzględniać te oczekiwania organizując nowe stanowiska pracy i rozpoczynając procesy rekrutacyjne. 

A wśród najpopularniejszych rozwiązań według omawianego raportu znalazły się:

  • elastyczne godziny pracy;
  • ograniczenie nadgodzin dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci;
  • ograniczenia delegacji dla rodziców małych dzieci;
  • unikanie spotkań przed godz. 9:00 oraz po 17:00;
  • wskazywanie w ogłoszeniach rekrutacyjnych możliwości wykonywania pracy zdalnie, hybrydowo lub w formie telepracy.

Konferencja zakończył panel dyskusyjny z dodatkowym udziałem Donaty Hermann – eksperta prawa pracy oraz autorki bloga Kadry w Pigułce, Joanny Molik z Microsoft Polska oraz Anna Parzyszek z ING Banku Śląskiego. W dyskusji na temat najlepszych rozwiązań wspierających rodzinę, poprzez zadawanie pytań uczestnikom panelu, mogli wziąć udział również uczestnicy konferencji zgromadzeni w Sali Notowań GPW oraz biorący udział on-line.

Cały raport “Pracownik i jego rodzina: nowe spojrzenie na “S” w ESG” djest dostępny poniżej.

Materiały

Pracownik​_i​_jego​_rodzina​_raport​_2022​_Final
Pracownik​_i​_jego​_rodzina​_raport​_2022​_Final.pdf 1.34MB
{"register":{"columns":[]}}