W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Austriackie doświadczenia z integracją Ukraińców

05.05.2022

Minister Marlena Maląg spotkała się z Susanne Raab, Minister ds. Kobiet, Rodziny, Integracji i Mediów Republiki Austrii. Wymieniono doświadczenia i dobre praktyki, dotyczące integracji obywateli innych państw, w szczególności w kontekście pomocy udzielanej Ukrainie.

Spotkanie z min. ds. rodziny, kobiet, integracji i mediów Austrii

Minister Marlena Maląg wyraziła zainteresowanie stosowanymi w Austrii rozwiązaniami w zakresie szeroko pojętej integracji, służącymi przyjmowaniu przybywających do tego kraju uchodźców i migrantów, w szczególności obywateli Ukrainy.

Czas na rozwiązania systemowe

Przedstawiła też działania, podejmowane w tym zakresie przez polski rząd. Podkreśliła znaczenie włączenia Ukraińców w polski rynek pracy. – Obecnie pracujemy nad rozwiązaniami systemowymi, gdyż zdajemy sobie sprawę, że wielu z nich może pozostać w naszym kraju na dłużej – mówiła minister Maląg.

Minister Maląg wspomniała także o realizowanym pilotażowym programie centrów integracji cudzoziemców.

Mobilne punkty integracyjne

Minister Susanne Raab wyraziła wielki szacunek do tego, co w tej sytuacji już zrobił i robi polski rząd oraz polscy obywatele. Przytoczyła doświadczenia Austrii z lat 2015/16, gdy trafiła tam duża fala uchodźców - wówczas doszło do rozwoju istniejących  struktur integracyjnych.

W opinii minister Raab najważniejsze jest równomierne rozlokowanie przyjeżdżających na całym obszarze państwa, utworzenie centrów integracyjnych w każdym regionie i nauka języka, w tym w odniesieniu do dzieci, które trafią do szkół. Omówiła także system mobilnych punktów integracyjnych, oferujących przydatne informacje, dotyczące świadczeń społecznych, rynku pracy, opieki zdrowotnej czy  edukacji.

W Austrii obecnie przebywa ok. 200 tys. obywateli Ukrainy, przybyłych tam po 24 lutego.

{"register":{"columns":[]}}