W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie

26.08.2019

Kolejny dobry miesiąc na rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu bieżącego roku wyniosła 5,2 proc. Zarówno liczba bezrobotnych figurujących w rejestrach urzędów pracy, jak i stopa bezrobocia były niższe od tych notowanych przed miesiącem oraz przed rokiem.

Młodzi

Opublikowane w poniedziałek dane GUS potwierdzają wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  • Stopa bezrobocia w lipcu 2019 roku wyniosła 5,2 proc. wobec 5,3 proc. w czerwcu bieżącego roku
  • W porównaniu do lipca 2018 roku stopa bezrobocia była niższa o 0,6 pkt proc.
  • W końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 868,4 tys. bezrobotnych, tj. o 8,7 tys. (o 1,0 proc.) mniej niż przed miesiącem i o 93,4 tys. (o 9,7 proc.) mniej niż przed rokiem
  • W lipcu najniższy wskaźnik bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce (2,8 proc.), a najwyższy – w warmińsko-mazurskim (8,7 proc.).

Cieszy nas, że urząd statystyczny potwierdził nasze szacunki. Sytuacja jest stabilna, a rynek pracy wciąż utrzymuje się bardzo dobrej kondycji. Mówimy wciąż o rekordowo niskim poziomie bezrobocia. Począwszy od 1991 roku, wskaźnik bezrobocia w lipcu nigdy nie był tak niski – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zmniejszył się udział (w ogóle figurujących w rejestrach urzędów pracy) osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Dotyczy to osób długotrwale bezrobotnych, osób w wieku poniżej 25. roku życia oraz osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.

GUS podaje, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu br. ukształtowało się na poziomie 6397,2 tys. osób i było o 2,7 proc. wyższe niż przed rokiem.