W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czterech na pięciu Polaków nie obawia się dziś utraty pracy bardziej niż w poprzednich miesiącach.

30.09.2020

Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie MRPiPS pokazują, że wraz z odradzającym się po okresie zamrożenia gospodarki rynkiem pracy, 80,5% pracowników ocenia swoją sytuację zawodową jako względnie stabilną – mówi minister Marlena Maląg.

Praca w upale - na zdjęciu osoba przy komputerze w słońcu

W badaniu przeprowadzonym pod koniec września 44,4 % ankietowanych odpowiedziało, że zdecydowanie nie obawia się utraty pracy bardziej niż w poprzednich miesiącach, a odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 36,1 % badanych. Zaledwie 14,9% Polaków obawia się dziś utraty pracy bardziej niż wcześniej.

- „Jest to kolejny dowód na to, że zmiany na rynku pracy nie są tak gwałtowne, jak prognozowano jeszcze w marcu. Stopa bezrobocia rejestrowanego ustabilizowała się na poziomie 6,1% w czerwcu, lipcu i sierpniu,  po wzroście z poziomu 5,4% w marcu 2020 r. W sierpniu odnotowaliśmy nawet po raz pierwszy od ogłoszenia pandemii spadek liczby osób bezrobotnych w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wprawdzie niewielki, bo o 1, 5 tys., ale każda taka informacja utwierdza nas w przekonaniu, że wychodzimy na prostą”  – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Tarcze przynoszą wymierne efekty

Tak stabilne wyniki z rynku pracy są m.in. efektem działania licznych instrumentów zaproponowanych firmom w ramach trzech tarcz antykryzysowych, z których przekazano już prawie 140 mld zł. – „Dzięki tym środkom uratowaliśmy ponad 6 mln miejsc pracy oraz wsparliśmy płynność finansową przedsiębiorstw chociażby poprzez zmniejszenie obciążeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nasze działania pokazują jednocześnie po raz kolejny, że zaufanie do instytucji państwa nie jest pustym sloganem. My to zaufanie do państwa wzmacniamy każdego dnia pandemii"” – mówi minister Marlena Maląg.

W końcu sierpnia 2020 r. odnotowano 1 mln 28 tys. osób bezrobotnych, co oznacza, że liczba osób bezrobotnych w okresie pandemii wzrosła o 108,1 tys. osób (w porównaniu do stanu sprzed wybuchu pandemii - lutego br.)

Większy optymizm wśród młodych i wykształconych

Względnie większy spokój, co do stabilności zatrudnienia odczuwają mężczyźni (83,4%) niż kobiety (77,4%). Nadal jednak w obydwu grupach procent osób określających swoją sytuację zawodową jako stabilną jest bardzo wysoki.

90,1% pracujących ankietowanych w grupie 18-24 lata nie obawia się dziś bardziej utraty pracy i  jest to najwyższy wskaźnik wśród wszystkich grup wiekowych. Mniej spokojni są pracownicy w wieku 50-59 lat, 70,2% osób z tej grupy nie obawia się utraty pracy.

Ocena sytuacji zawodowej związana jest także z wykształceniem osób pracujących. 76,3% badanych z wykształceniem podstawowym, niepełnym podstawowym i gimnazjalnym nie obawia się dziś utraty pracy bardziej niż w poprzednich miesiącach. Z kolei w grupie osób z wykształceniem zawodowym lub niepełnym średnim ten odsetek sięga 74,2 %, zaś ze średnim, pomaturalnym i niepełnym wyższym - 84,4 %, a wyższym już 81,9 %.

{"register":{"columns":[]}}