W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dają przykład, jak łączyć biznes z pomocą drugiemu człowiekowi

15.12.2020

Misja podmiotów ekonomii społecznej jest wyjątkowa – w ich pracy od wyników i zysków finansowych ważniejszy jest drugi człowiek. Wspierają one zatrudnienie i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a najbardziej wyróżniające się nagradzane są certyfikatem Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej.

Grafika z laureatami konkursu "Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej"

W tym roku certyfikaty Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej przyznane zostały już po raz trzeci. Nagrodzonych zostało aż 150 podmiotów – to 15 laureatów (w 5 kategoriach) i 135 podmiotów certyfikowanych Znakiem Jakości.

Prace budowlane i zajęcia dla dzieci

W kategorii I Debiut roku zwyciężyła Spółdzielnia Socjalna Konwalia z Moch powstała w 2019 r.

Spółdzielnia uczestniczy w życiu społecznym gminy, angażując się w organizację przedsięwzięć integracyjnych mieszkańców poszczególnych wsi. Realizuje działania reintegracji zawodowej i społecznej członków i pracowników spółdzielni. Wspiera rozwój lokalny, dostarczając swoje usługi oraz wykorzystując dostępne zasoby na poziomie lokalnym. Spółdzielnia świadczy usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych, prace remontowo-budowlane, przewóz towarów i wynajem pojazdów. Poza prowadzoną działalnością gospodarczą spółdzielnia realizuje również działania społeczne, m.in. warsztaty rękodzielnicze, zajęcia dla dzieci i młodzieży, różnego rodzaju zajęcia tematyczne.

Ochrona i… rozrywka dla całej rodziny

Najlepszym pracodawcą, czyli zwycięzcą II kategorii, została Spółdzielnia Socjalna MULTISERVICE z Myszkowa.

Działalność gospodarcza Spółdzielni Socjalnej MULTISERVICE obejmuje usługi związane z ochroną osób i mienia, oferując profesjonalne zabezpieczenie i ochronę składników majątkowych dla firm i osób prywatnych. Spółdzielnia świadczy również usługi w branży rozrywkowo-rekreacyjnej w postaci obsługi eventów, pikników i imprez, wynajmując i obsługując urządzenia do zabawy dla najmłodszych.

Spółdzielnia działa na rzecz społecznej i zawodowej reintegracji jej członków i pracowników. To szereg działań mających na celu odbudowanie i podtrzymanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej, pełnienia ról społecznych oraz przywrócenie na rynek pracy dzięki możliwości uczestnictwa w kursach oraz spotkaniach doradczych organizowanych przez Spółdzielnię. Największym sukcesem z zakresu reintegracji zawodowej jest wzrost zatrudnienia osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy.

W krainie sera

Zwycięzcą kategorii III Sukces rynkowy została Spółdzielnia Socjalna Serowa Kraina z Rajczy.

Głównym celem Spółdzielni jest działalność na rzecz integracji oraz reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółdzielnia zajmuje się wyrobem serów z mleka krowiego oraz koziego.

Do tej pory Spółdzielnia została wyróżniona w konkursach: Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2018, Przyjaciel Ekonomii Społecznej 2018 oraz Ambasador Rajczy 2017.

Sprzęt komputerowy i rehabilitacyjny

Kategoria IV obejmuje Przedsięwzięcie Podmiotów Ekonomii Społecznej współfinansowane ze środków zwrotnych Europejskiego Funduszu Społecznego. Tu zwycięzcą została Fundacja Tyflologika z Poznania.

Fundacja zajmuje się sprzedażą artykułów komputerowych, rehabilitacyjnych oraz medycznych. Realizuje programy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych takich jak Aktywny Samorząd, Pokonywanie barier w komunikowaniu się, Pokonywanie barier technicznych, a także obsługuje refundację Narodowego Funduszu Zdrowia.

Poprzez swoją działalność Fundacja zapewnia dostęp społeczności lokalnej do ograniczonych wcześniej usług, uczestnictwo społeczności lokalnej w życiu społecznym i kulturowym.

Społecznie odpowiedzialne Gorlice

Pierwsze miejsce w kategorii V Społecznie odpowiedzialny samorząd zajęło miasto Gorlice.

W Gorlicach znajduje się wiele prężnie działających stowarzyszeń, fundacji i warsztatów terapii zajęciowej. Miasto aktywnie współpracuje z sektorem ekonomii społecznej przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowych.

Miasto Gorlice wspólnie ze Stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” stworzyło Gorlicką Spółdzielnię Socjalną, w której pracę znalazło 5 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Spółdzielnia oferuje usługi remontowo-budowlane, usługi brukarskie oraz usługi związane z terenami zewnętrznymi.

Materiały

Wyniki konkursu „Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2020”
wyniki​_ZJ2020(1).pdf 0.38MB
{"register":{"columns":[]}}