W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata z okazji Dnia Praw Rodziny

20.10.2021

Z okazji Dnia Praw Rodziny odbyła się debata z udziałem minister Marleny Maląg, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i przewodniczącej Rady Rodziny Doroty Bojemskiej.

Kolaż zdjęć z uczestnikami spotkania.

– Budujemy państwo szczęśliwych rodzin. Od 2015 r. rodzina jest w centrum uwagi i to nie są tylko słowa, to są konkretne działania – powiedziała minister Marlena Maląg otwierając debatę.

Silna rodzina fundamentem Polski

Minister Maląg przypomniała dotychczasowe działania rządu, wspierające rodzinę. – Pierwsze kroki, które zostały podjęte, to zmiana sytuacji finansowej polskich rodzin przez wprowadzenie programu Rodzina 500+. Dziś jest to ponad 160 mld zł, które już trafiły do rodzin.

To również takie programy, jak przeznaczony dla uczniów Dobry Start, Mama + czyli podziękowanie dla tych rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci oraz rozbudowa programu Maluch+, dzięki któremu powstają kolejne miejsca opieki dla najmłodszych.

– Jedynym silnym fundamentem Polski jest silna rodzina – podkreśliła minister Maląg, wymieniając kolejne działania rządu w tym obszarze. Należą do nich rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie i Strategii Demograficznej 2040.

– Badania prowadzone na potrzeby Strategii pokazały, czego oczekują młodzi ludzie – tłumaczyła minister. To przede wszystkim mieszkanie, a następnie stabilna praca i zapewnienie opieki nad dzieckiem. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą takie propozycje, jak gwarancja wkładu własnego na mieszkanie, uproszczenie formalności przy budowie domu do 70 m. kw., zmiany w prawie pracy i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

– Będziemy nadal inwestować w rodziny, by stworzyć im poczucie stabilizacji – podsumowała minister Marlena Maląg.

Rozwój rodziny leży w interesie nas wszystkich

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, podkreślił wagę uczenia w szkołach przygotowania do życia w rodzinie. Mówił też o rozwijaniu familiologii – wzmacniania nauki o rodzinie jako odrębnej dyscypliny naukowej.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przypomniał, że dzieci potrzebują rodziny jako miejsca wsparcia. Stwierdził, że podstawą procesu wychowania nie powinny być zakazy, ale przekazywanie wartości. Pozwoli to także ustrzec najmłodszych przed zagrożeniami, jakie może nieść korzystanie z niektórych internetowych treści.

Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny, podkreśliła, że harmonijny rozwój rodziny leży w interesie całej wspólnoty. Można go propagować np. tworząc model komunikacji marki „Rodzina”, budując atrakcyjny i aspiracyjny przekaz. Odnosząc się do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego stwierdziła, że jest on dowodem na uznanie opieki nad dzieckiem za pełnoprawną pracę.

{"register":{"columns":[]}}