Departament Prawa Pracy

Dane kierownictwa

  • Dyrektor: Marcin Stanecki
  • Zastępca Dyrektora: Agnieszka Wołoszyn,
  • Zastępca Dyrektora: Mirosława Brzostek-Kleszcz

Dane kontaktowe

  • tel.: +48 538 117 320
  • e-mail: sekretariat.DPP@mrpips.gov.pl

Zadania departamentu

Departament Prawa Pracy odpowiada za określanie kierunków działań i realizację zadań w zakresie problematyki indywidualnego prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wynagrodzeń  pracowników niektórych jednostek państwowej lub samorządowej sfery budżetowej. Obejmuje to przede wszystkim przygotowywanie i wprowadzanie odpowiednich rozwiązań do porządku prawnego, w tym także wynikających z prawa międzynarodowego.

Do zadań Departamentu należy w szczególności:

  • przygotowywanie rządowych projektów nowelizacji Kodeksu pracy i innych ustaw oraz projektów aktów normatywnych z zakresu indywidualnego prawa pracy, w tym z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wynagrodzeń dla pracowników niektórych jednostek państwowej lub samorządowej sfery budżetowej, mających na celu pełne dostosowanie polskiego prawa do prawa UE oraz aktów MOP, Rady Europy, a także uwzględniających potrzeby praktyki;
  • przygotowywanie i opracowywanie projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa mających na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii do polskiego porządku prawnego;
  • przygotowywanie materiałów na posiedzenia Rady Ministrów, Stałego Komitetu Rady Ministrów, Komitetu Społecznego Rady Ministrów, Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komitetu do Spraw Europejskich, Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji w zakresie swojej właściwości;
  • opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie indywidualnego prawa pracy, minimalnego wynagrodzenia, bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz wynagrodzeń pracowników niektórych jednostek państwowej lub samorządowej sfery budżetowej;
  • przegląd i analizowanie indywidualnego prawa pracy pod kątem zgodności z prawem unijnym, konwencjami i zaleceniami MOP oraz wymaganiami Rady Europy;
  • koordynację zadań wynikających z udziału RP w pracach Europejskiego Urzędu do spraw Pracy;
  • współpracę merytoryczną z Zespołem problemowym do spraw prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, Radą Ochrony Pracy przy Sejmie i z Głównym Inspektoratem Pracy Państwowej Inspekcji Pracy;
  • uczestnictwo w pracach organów pomocniczych Rady UE i Komisji Europejskiej oraz na innych etapach procesu decyzyjnego UE w sprawach związanych z indywidualnym prawem pracy oraz opracowywanie projektów stanowisk strony polskiej odnośnie do nowych propozycji aktów prawa unijnego w zakresie indywidualnego prawa pracy;
  • analiza pytań prejudycjalnych skierowanych do TSUE i jego orzecznictwa w zakresie indywidualnego prawa pracy oraz udział w przygotowywaniu projektów stanowisk strony polskiej w postępowaniach przed TSUE w sprawach dotyczących kompetencji DPP; monitorowanie stanu prawnego i orzecznictwa (w tym międzynarodowego) oraz standardów, rekomendacji, wytycznych, opinii, etc. pod kątem zgodności polskiego indywidualnego prawa pracy z prawem UE, konwencjami i zaleceniami MOP oraz wymaganiami Rady Europy;
  • udział w:
    a) procesie decyzyjnym w UE w sprawach związanych z indywidualnym prawem pracy,
    b) postępowaniach przed organami UE oraz TSUE w sprawach dotyczących kompetencji DPP,
    c) prowadzeniu międzynarodowej współpracy dwustronnej i wielostronnej Ministerstwa w zakresie unijnego i międzynarodowego indywidualnego prawa pracy;
  • koordynacja zadań wynikających z udziału RP w pracach Europejskiego Urzędu do spraw Pracy;
  • współprzewodniczenie Podkomitetowi ds. Pracy Komisji Wspólnej – wykonanie umowy między Rządem RP a Rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej w zakresie art. 35 umowy dotyczącego zatrudniania lokalnych pracowników cywilnych w Polsce;
  • realizacja reform i inwestycji w ramach KPO w zakresie właściwości DPP;
  • prowadzenie spraw związanych z nadzorem Ministra nad Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym (CIOP-PIB);
  • współdziałanie z CIOP-PIB w programowaniu badań naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii;
  • realizacja zadań dotyczących Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), w tym rozpatrywanie wniosków o włączenie kwalifikacji do ZSK, nadawanie określonym podmiotom uprawnień do certyfikowania kwalifikacji, zawieranie umów z podmiotami zewnętrznego zapewnienia jakości wobec instytucji certyfikujących.

Ostatnia modyfikacja:
30.01.2024 14:23 Departament Komunikacji i Promocji
Pierwsza publikacja:
28.09.2018 11:57 Małgorzata Podrażka