W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dobre sześć lat dla seniorów. Debata w Ministerstwie Rodziny

01.12.2021

Pierwszy grudnia to wyjątkowy dzień, w którym możemy podsumować politykę senioralną rządu. Dzisiaj kończymy wypłatę kolejnego wsparcia dla seniorów – czternastej emerytury. To dodatkowe 11 mld zł dla polskich emerytów – mówiła podczas briefingu prasowego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W środę w Ministerstwie Rodziny zorganizowana została debata podsumowująca politykę senioralną rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Debata "Polityka senioralna. 6 lat za nami".

Briefing poświęcony był dotychczasowej polityce rządu wspierającej osoby starsze oraz inicjatywie powołaniu pełnomocników ds. polityki senioralnej w poszczególnych województwa. W spotkaniu udział wzięli Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Paweł Szefernaker sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz posłanki Urszula Rusecka przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny oraz dr Joanna Borowiak przewodnicząca sejmowej komisji ds. polityki senioralnej.  

Powołanie pełnomocnika ds. polityki senioralnej przy wojewodach

Spotykamy się dzisiaj z inicjatywy pani poseł Joanny Borowiak, aby porozmawiać o wadze polityki senioralnej.  Ważną inicjatywą jest powołanie pełnomocników ds. polityki senioralnej przy wojewodach, którzy będą wsłuchiwali się w potrzeby i głos społeczeństwa – powiedziała minister Maląg.

W trakcie spotkania sekretarz stanu Paweł Szefernaker podkreślił istotną rolę jednostek samorządu terytorialnego przy realizowaniu wielu programów rządowych. Wskazał znaczenie wojewodów przy koordynowaniu współpracy między rządem a samorządami oraz wzmocnienia pozycji tej instytucji, ułatwiającej gminom i powiatom w korzystaniu z programów rządowych.

Z kolei przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Urszula Rusecka przypomniała o przywróceniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn odpowiednio do 60 i 65 roku życia przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Od sześciu lat realizujemy politykę senioralną, przywróciliśmy wiek emerytalny oraz zrealizowaliśmy wiele programów senioralnych w tym 13. i 14. emeryturę, czy program Mama 4+ . Było to możliwe  dzięki dobrze układającej się współpracy rządu i większości parlamentarnej – powiedziała posłanka Rusecka.

Z kolei posłanka  Joanna Borowiak zaznaczyła - rząd słucha seniorów, dopowiada na ich potrzeby oraz wspiera ludzi starszych.

Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za przychylne podejście do inicjatywy powołania pełnomocników ds. polityki senioralnej w poszczególnych województwach. Słuchamy seniorów, odpowiadamy na ich potrzeby oraz wspieramy ludzi starszych – powiedziała poseł Borowiak.

Rola pełnomocników

Pełnomocnicy ds. polityki senioralnej mają wspierać wojewodów w pomocy osobom starszym w poszczególnych województwach, ale przede wszystkim mają być ambasadorami seniorów, wsłuchiwać się w ich głosy oraz wspierać samorządy.

Debata „Polityka senioralna – 6 lat za nami”

Ministerstwo zorganizowało także debatę pt. „Polityka senioralna 6 lat za nami”, w  której udział wziął m.in. wiceminister Stanisław Szwed. Jednym z tematów dyskusji były rozwiązania dedykowane  seniorom w Polskim Ładzie. To przede wszystkim emerytura bez podatku do 2500 zł, która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Ale nie tylko.

Bardzo ważną zmianą w Polskim Ładzie jest również PIT-0 dla seniorów. Pracownicy, którzy osiągną wiek emerytalny i zdecydują się kontynuować pracę, od przyszłego roku nie zapłacą podatku dochodowego – powiedział wiceminister Szwed.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}