W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony

24.04.2020

Rząd podjął decyzję w sprawie zajęć w placówkach oświatowych. Lekcje w szkołach zostają zawieszone do 24 maja br. W najbliższym tygodniu zajęć nie będzie też w żłobkach.

Rodzina 4

To kolejna decyzja w świetle, której placówki oświatowe będą zamknięte, w związku z epidemią koronawirusa. Początkowo, działalność placówek została wstrzymana do 25 marca. Później szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte były do Świąt Wielkanocnych, a kolejny raz zawieszenie zajęć przedłużono do 26 kwietnia. Od poniedziałku dzieci nie wrócą do zajęć, bo placówki będą zamknięte przez kolejny miesiąc – do 24 maja. W najbliższym tygodniu zajęć nie będzie też w żłobkach.

Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Decyzja rządu oznacza, że rodzice lub opiekunowie dzieci do lat 8, niepełnoletnich dzieci niepełnosprawnych  a także opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, dłużej będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Decyzją Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez kolejny tydzień, do 3 maja br. W przyszłym tygodniu rząd przedstawi decyzję dotyczącą ewentualnego wprowadzenia form opieki nad dziećmi w placówkach takich jak żłobki i przedszkola.

 

Warto zwrócić uwagę

· Okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu, który przysługuje na opiekę nad dzieckiem zdrowym do 8 roku życia oraz chorym dzieckiem do lat 14 a także dzieckiem niepełnosprawnym.

· Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy, którego wzór można pobrać na stronie internetowej ZUS www.zus.pl.

· Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.