W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dokumenty programowe i strategiczne

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 roku. Ekonomia solidarności społecznej.

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej (KPRES)  jest programem rządowym, który wyznacza kluczowe kierunki polityki publicznej na rzecz ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych

W KPRES określono kierunki interwencji publicznej mające służyć kształtowaniu jak najlepszych warunków dla rozwoju ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych w Polsce. Zapisane w KPRES cele, wynikające z nich działania oraz spodziewane rezultaty zostały sformułowane  w oparciu o diagnozę sektora ekonomii społecznej przy uwzględnieniu aktualnego kontekstu społecznego i gospodarczego w Polsce i w Unii Europejskiej. Przyjęte założenia, konstrukcja i treść dokumentu sprawiają, iż KPRES jest dokumentem otwartym na zjawiska i procesy, jakie mogą zajść w bliższej i dalszej perspektywie, a mające potencjalny wpływ na rozwój ekonomii społecznej.

Dzięki szerokim konsultacjom dokumentu oraz udziałowi w jego tworzeniu przedstawicieli różnych środowisk i sektorów, KPRES w sposób kompleksowy określa i definiuje działania państwa oraz interesariuszy, służące rozwojowi ekonomii społecznej w Polsce, mające na celu wzrost jej znaczenia w tworzeniu i realizacji polityk publicznych.

KPRES po raz pierwszy zmodyfikowany został na początku 2019 r. w związku z kompleksowym przeglądem dokumentów programowych i strategicznych wynikającym m.in. z przyjęcia Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W grudniu 2022 r. wszedł w życie zaktualizowany Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 roku. Ekonomia Solidarności Społecznej. zawarte w nim zmiany zawierają działania w zakresie wspierania ekonomii społecznej w perspektywie finansowej na lata 2021-2027, a także uwzględnienią zmiany prawne obejmujące m.in. wejście w życie ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych czy też ustawę o ekonomii społecznej.

Aktualna wersja programu stanowi załącznik do uchwały nr 212 z dnia 26.10.2022 r. r. Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia programu pod nazwą „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej”. (Monitor Polski 2022 poz. 1171)

Ekonomia społeczna w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Ekonomia społeczna i solidarna została uwzględniona w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przyjętej w lutym 2017 r., w obszarze Spójność społeczna, w punktach: „Poprawa dostępności do usług, w tym społecznych i zdrowotnych” oraz „Wsparcie grup zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem oraz zapewnienie spójności działań na rzecz integracji społecznej”. Zgodnie ze Strategią: „Kluczową rolę we wspieraniu integracji społecznej mogą odegrać podmioty ekonomii społecznej i organizacje pozarządowe. Wykorzystując zasoby i działając w obszarach uznawanych za nieefektywne w kategoriach działalności komercyjnej (m.in. obszarze usług społecznych użyteczności publicznej), mogą stać się ważnym ogniwem łączącym cele społeczne z działalnością gospodarczą.”

Materiały

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 roku. Ekonomia Solidarności Społeczne
Uchwała​_RM​_KPRES​_2023.pdf 6.42MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
12.11.2019 08:58 Biuro Promocji
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Anna Moskwa-Wysokińska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Dokumenty programowe i strategiczne 4.0 07.12.2022 13:57 Departament Komunikacji i Promocji
Dokumenty programowe i strategiczne 3.0 29.09.2021 11:02 Małgorzata Podrażka
Dokumenty programowe i strategiczne 2.0 29.09.2021 10:10 Małgorzata Podrażka
Dokumenty programowe i strategiczne 1.0 12.11.2019 08:58 Biuro Promocji

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}