W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Domy Pomocy Społecznej dobrze zabezpieczone

22.05.2020

Sytuacja w ośrodkach dla osób starszych i niepełnosprawnych jest stabilna. W okresie pandemii samorządom została udzielona pomoc w wysokości 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. O wsparciu samorządów prowadzących domy pomocy społecznej mówiła, podczas dzisiejszej konferencji prasowej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

briefing pod DPS

Konferencja z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej była podsumowaniem działań, jakie podjął rząd w celu wspierania samorządów prowadzących domów pomocy społecznej. W briefingu wzięli również udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz starosta białobrzeski Sylwester Korgul.

Sytuacja na dziś

Na chwilę obecną kwarantanną objętych jest 25 domów pomocy społecznej. Spośród wszystkich pensjonariuszy tych ośrodków, których w Polsce jest 80 tys., zarażonych koronawirusem jest 340 osób czyli tylko 0.42%. „W tym trudnym czasie epidemii jako rząd byliśmy tam, gdzie trzeba być, trzeba pomagać. Wspólnym naszym zadaniem było zabezpieczenie, troska o zdrowie i życie Polaków” – podkreśla Marlena Maląg. Wspomniane działania międzyresortowe oraz dobra współpraca z samorządami przyczyniły się do niskiej zachorowalności wśród podopiecznych. Na chwilę obecną zarażonych koronawirusem jest tylko 0.42% wszystkich pensjonariuszy DPS.

Pomoc od pierwszego dnia

Od samego początku pandemii samorządy są wspierane w zapewnianiu odpowiedniego zabezpieczenia pracowników i osób przebywających w domach pomocy społecznej. Starosta białobrzeski Sylwester Korgul podkreślił, że pierwsze środki zabezpieczające zostały dostarczone już po pierwszych godzinach od wykrycia dużej liczby przypadków z koronawirusem.

Wsparcie materialne, finansowe i merytoryczne

Ośrodki pobytu dla osób chorych i niepełnosprawnych od marca wspierane są na każdej płaszczyźnie. W pierwszej kolejności pomoc miała postać materialną. Do tej pory do domów pomocy społecznej trafiło ponad 37 tys. litrów płynu do dezynfekcji, prawie 1,8 mln maseczek, ponad 3,5 mln par rękawiczek, 522 tys. sztuk przyłbic i 116 tys. sztuk kombinezonów. Poza 20 mln zł, które już zostały przekazane dla ośrodków, w planach jest przekazanie kolejnej kwoty pieniężnej.

Minister Marlena Maląg mówiła podczas konferencji: „Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wprowadził wytyczne mówiące o tym, jak domy pomocy społecznej mają funkcjonować. I te wytyczne zostały wprowadzone przez samorządowców, zostały zastosowane przez dyrektorów domów pomocy społecznej”. Regulują one wiele kwestii, ale mają wspólny cel - bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców oraz pracowników ośrodków. Dodatkowo wprowadzone zostały zmiany w tarczy antykryzysowej, które także wspierały samorządy. Jedna z przyjętych zmian umożliwiła przeniesienie pracownika samorządowego do jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, za jego zgodą.

Codzienny monitoring sytuacji

 „Dzień w dzień jesteśmy w kontakcie z urzędami wojewódzkimi, które nadzorują zadania samorządów” – zaznaczyła podczas konferencji szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Codzienne wideokonferencje pozwalają na bieżące reagowanie i wspieranie ośrodków za pośrednictwem samorządów.

Polska na tle Europy

Nasz kraj na tle innych państw europejskich pod względem opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi przebywającymi w domach pomocy społecznej wypada bardzo dobrze. „W krajach europejskich takich jak Francja, Irlandia, Hiszpania, śmiertelność spowodowana koronawirusem wśród pensjonariuszy domów pomocy społecznej wyniosła ok 60%. W naszym kraju  jest to niespełna 10%”.

{"register":{"columns":[]}}