W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwa lata programu Mama 4+

01.03.2021

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to ogromne wsparcie dla tych osób, przede wszystkim kobiet, które poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci, a w efekcie nie zdołały wypracować sobie prawa do choćby minimalnej emerytury. Dokładnie dwa lata temu uruchomiony został program „Mama 4+” wprowadzający to świadczenie.

Mama 4+ logo

Nie ma wątpliwości, że wychowanie czwórki, piątki czy większej liczby dzieci to wielkie wyzwanie i trud, a także ogromna wartość dla całego społeczeństwa.

– Jeszcze niedawno rodzice, a przede wszystkim kobiety, które rezygnując z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dziećmi, były zostawione niejako same sobie. Zmieniło się to 1 marca 2019 r. Wtedy właśnie wszedł w życie program „Mama 4+” wprowadzający rodzicielskie świadczenie uzupełniające – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego

W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie uzupełnia pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2021 roku to 1250,88 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiada tej kwocie.

Świadczenie to pobiera 61,1 tys. osób. W latach 2019-2021 na realizację programu przeznaczono w sumie 2,4 mld zł.

{"register":{"columns":[]}}