W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziemianowicz-Bąk: To dobra wiadomość dla milionów pracowników. Rada EPSCO przyjęła ważną dyrektywę

11.03.2024

Na poniedziałkowym (11.03) posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w Brukseli przyjęto dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. - Bardzo cieszę się, że udało się wypracować ten kompromis. To ważna i potrzebna dyrektywa. To bardzo dobra wiadomość dla milionów osób pracujących za pośrednictwem cyfrowych platform pracy w Unii Europejskiej – zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dziemianowicz-Bąk: To dobra wiadomość dla milionów pracowników. Rada EPSCO przyjęła ważną dyrektywę

Polska delegacja z Ministrą Agnieszką-Dziemianowicz-Bąk uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek posiedzeniu Rady EPSCO w Brukseli. Jednym z kluczowych punktów porządku obrad 11 marca była dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Chodzi m.in. o bardzo popularne również w Polsce usługi dowozu zakupów, jedzenia czy przewozu osób.

Stanowisko Polski wobec projektu dyrektywy od samego początku było pozytywne.

Zachęcam wszystkich Państwa ministrów do poparcia projektu. Gospodarka platformowa jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i może być zjawiskiem pozytywnym. Ale żeby tak było, nie możemy patrzeć tylko na innowacyjność i wygodę zautomatyzowanych systemów i aplikacji. Musimy widzieć przede wszystkim ludzi i ich pracę i zapewnić im odpowiednią ochronę. Nowe technologie powinny być szansą, a nie zagrożeniem, zarówno dla gospodarki jak i pracowników – argumentowała podczas obrad Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podejmując kilka miesięcy temu mój urząd zobowiązałam się do tego, że będę dokładała wszelkich starań, żeby praca w Polsce była doceniana i bezpieczna. Każda praca. Jestem przekonana, że  jako ministrowie do spraw pracy wszyscy mamy analogiczne zobowiązanie. Rozwiązanie zaproponowane w obecnym brzmieniu projektu dyrektywy w moim głębokim przekonaniu odpowiada na to wyzwanie. Doceniamy wysiłki wcześniejszych prezydencji, prezydencji belgijskiej i Parlamentu Europejskiego w dążeniu do wypracowania jak najlepszych rozwiązań dla tej dyrektywy. Dziękuję za nie i raz jeszcze zachęcam Państwa ministrów do poparcia projektu – przekonywała szefowa MRPiPS.

Ostatecznie 11 marca Rada przyjęła popierane przez Polskę rozwiązania.

Gratuluję Prezydencji belgijskiej. Należy docenić również wysiłki wcześniejszych prezydencji i Parlamentu Europejskiego w wypracowaniu tych rozwiązań. Mam nadzieję, że porozumienie w tym kształcie zyska akceptację wymaganej większości podczas głosowania w Parlamencie Europejskim – zaznacza szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

I dodaje: - My bez zbędnej zwłoki podejmiemy działania przygotowawcze do wdrożenia dyrektywy do prawa polskiego. Mając na uwadze wagę tej tematyki zainicjujemy dyskusję na wczesnym etapie prac w ramach Rady Dialogu Społecznego. Zapewni to transparentność i możliwość dyskusji w gronie partnerów społecznych. Liczę, że przyczyni się to do wypracowania optymalnych rozwiązań w zakresie swobody jaką dają nam przepisy tej dyrektywy.

Przyjęcie dyrektywy oznacza szereg zmian w prawie polskim. Kluczowe jest wypracowanie krajowych rozwiązań w zakresie wzruszalnego domniemania istnienia stosunku pracy w zakresie pracy platformowej. Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do wdrożenia tej instytucji do prawa krajowego nakreślając ogólne wytyczne. Szczegóły muszą być wypracowane w kraju. Domniemanie ma być skuteczne, ma ułatwiać dochodzenie właściwego statusu zatrudnienia.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}