W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Praw Rodziny

21.10.2022

Dzień Praw Rodziny obchodzimy 22 października. Został on ustanowiony przez Sejm 21 października 2016 r. Data nie jest przypadkowa – 22 października 1983 r., w piątą rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, na apel Ojca Świętego Stolica Apostolska ogłosiła „Kartę Praw Rodziny”. Dzień Praw Rodziny jest okazją do podkreślenia znaczenia rodziny jako fundamentu rozwoju Polski, a także zaakcentowania potrzeby szczególnej troski o prawa rodzin.

Spotkanie kierownictwa MRiPS z rodzinami

–  Jedną z pierwszych decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości było dodanie słowa „Rodzina” do nazwy ministerstwa zajmującego się polityką społeczną – przypomniała minister Marlena Maląg podczas spotkania z rodzinami, zorganizowanym w przededniu Dnia Praw Rodziny.  To podkreślenie priorytetu rządu, jakim jest budowa silnej i nowoczesnej Polski, opartej na mocnym fundamencie rodzin.

Rodzina daje siłę

Jak mówiła minister Maląg, ważne jest wsparcie finansowe i rozwój usług społecznych, ale równie istotne jest podnoszenie rangi i godności rodziny oraz tworzenie wokół niej przyjaznego klimatu.

– Rodzina, czyli małżonkowie, dzieci, dziadkowie, dają nam siłę – podkreśliła minister.

Inwestowanie w rodzinę to udzielanie jej wsparcia finansowego, poczynając od programu „Rodzina 500+”, aż po wprowadzone ostatnio, mimo niełatwej sytuacji, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej. W dziedzinie usług rozwijamy program „Maluch+” oraz rozszerzamy zakres i liczbę partnerów Karty Dużej Rodziny.

Obowiązek państwa

– Wspieranie rodzin jest obowiązkiem państwa – dodała poseł Urszula Rusecka, przewodnicząca sejmowej Komisji Rodziny. Dotyczy to wielu dziedzin: ekonomii, bezpieczeństwa czy edukacji. Zaznaczyła, że dzisiejsze spotkanie jest okazją, by dyskutować o tym, czego jeszcze rodziny potrzebują.

Dla seniorów

Wiceminister Stanisław Szwed mówił o polityce senioralnej. – Cieszymy się, że żyjemy coraz dłużej, ale musimy odpowiadać na związane z tym wyzwania – wyjaśniał wiceminister. Przypomniał działania, kierowane przez rząd do starszego pokolenia. To konsekwentna, wysoka waloryzacja świadczeń, która w przyszłym roku sięgnie poziomu 13,8 proc. i gwarantowanego minimum 250 zł miesięcznie. – Przeznaczymy na ten cel w przyszłym roku prawie 42 mld zł. To także 13. i 14. emerytura, z czego ta ostatnia również ma zostać stałym świadczeniem.
Rodzice, którzy poświęcając się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci, nie wypracowali emerytury, otrzymują świadczenie „Mama4+”. To ok. 70 tys. osób.
Kolejne ważne obszary to programy prozdrowotne, jak „Opieka 75+” czy „Leki 75+” i proaktywnościowe: „Senior+” i „Aktywni+”. 

Zadania dla wszystkich

Wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, przypomniała przekaz papieża Jana Pawła II, który w ONZ mówił, że każde państwo musi wiązać swoją przyszłość z dziećmi. 


– Tworzenie warunków dla bezpiecznego i szczęśliwego życia rodzin jest zadaniem dla wszystkich resortów – podsumowała wiceminister Socha.

Tacy sami

– Osoby z niepełnosprawnościami mają pełne prawo, by czuć się takimi samymi obywatelami, jak wszyscy – wyjaśniał Wiceminister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. 
Realizowany rządowy program „Dostępność+” zasadniczo zmienia perspektywę korzystania przez nich z przestrzeni publicznej. Program „Asystent osobisty” stwarza większe szanse na niezależność, a „Opieka wytchnieniowa” pomaga rodzinom i opiekunom. –  To dowody na to, jak poważnie obecny rząd podchodzi do sprawy pełnego włączenia osób z niepełnosprawnościami – mówił wiceminister Wdówik. 

Rada Rodziny

Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej zwróciła uwagę, że przyjęta przez Sejm w 2016 roku Karta Praw Rodziny zobowiązuje do tworzenia praw przyjaznych rodzinom.
– Rada jest gremium osób reprezentujących organizacje pozarządowe, samorządy, ludzi zaangażowanych we wspieranie rodzin i podejmowanie decyzji w ramach dialogu społecznego. Formułuje celne odpowiedzi w wielu ważnych aspektach życia rodzinnego – powiedziała jej przewodnicząca. 

{"register":{"columns":[]}}