W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ekonomia społeczna z pomocą Ukrainie

02.03.2022

Wiceminister Stanisław Szwed uczestniczył w wideokonferencji z przedstawicielami Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej i Rady Zatrudnienia Socjalnego. W związku z wojną w Ukrainie, omówiono potencjał i potrzeby sektora ekonomii społecznej w kontekście pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Minister Stanisław Szwed podczas wideokonferencji z przedstawicielami Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej i Rady Zatrudnienia Socjalnego.

Wiceminister Szwed podkreślił:  Trwają ostatnie prace nad Specustawą. Rynek pracy zostanie zorganizowany tak, aby każdy, kto przekroczy granicę, mógł szybko podjąć pracę, a procedury były proste. Zostanie zapewniona pomoc społeczna i świadczenia rodzinne. 

Kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w  Wojewódzkich i Powiatowych Urzędach Pracy, będą rozpatrywane priorytetowo. Jednym z rozwiązań dotyczących uchodźców z Ukrainy będzie uproszczenie dostępu do rynku pracy. Pracodawca będzie jedynie powiadamiał Urząd Pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy.

Programy i konkursy dla pracodawców i uchodźców

W zawiązku z potrzebą aktywizacji zawodowej i integracji społecznej cudzoziemców, którzy opuścili w wyniku trwających działań wojennych swój kraj, ogłoszono konkurs ofert „ Razem możemy więcej – Pierwsza edycja programu aktywizującego dla cudzoziemców na lata 2022 – 2023 ‘’. Oferty mogą składać również podmioty ekonomii społecznej. Nabór trwa do 21 marca br. Wartość programu, to ok. 40 mln zł.

Wkrótce zostanie rozstrzygnięty konkurs w ramach Programu pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo – „ Od wykluczenia do aktywizacji. Edycja 2022 ‘’. Wyłonione w ramach konkursu oferty , będą mogły być dostosowywane przez wnioskodawców do realizacji działań na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Propozycja zmian w Ustawie

MRiPS zwróciło się do przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z prośbą, o dokonanie zmiany  w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, polegającej na skróceniu terminu składania ofert w ramach otwartych konkursów ogłaszanych przez organy administracji publicznej. Zmiana ta skróci czas podejmowania działań pomocowych przez organy  publiczne we współpracy z organizacjami pozarządowymi,  w tym podmiotami ekonomii społecznej.

{"register":{"columns":[]}}