W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eksperci MRPiPS o ochronie miejsc pracy i wsparciu finansowym dla przedsiębiorców

18.06.2020

Ochrona miejsc pracy i wsparcie finansowe dla przedsiębiorców w czasie pandemii było głównym tematem organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Rozwoju wideokonferencji w ramach cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”. Eksperci z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiadali na pytania dotyczące m.in. wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Pracy.

Tarcza Antykryzysowa

Cykl wideokonferencji organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju ruszył pod koniec maja. Ich celem jest pomoc przedsiębiorcom w walce z negatywnymi gospodarczymi skutkami wywołanymi przez pandemię koronowirusa. Tematyka konferencji poświęcona jest wybranym narzędziom z rządowej tarczy antykryzysowej i finansowej. W trakcie spotkań eksperci z zakresu m.in. prawa pracy, finansów, ekonomii i zamówień publicznych rozmawiają o przygotowanych przez rząd rozwiązaniach osłonowych dla przedsiębiorców poszczególnych branż i podmiotów, które wprowadziła tarcza.

W czwartkowej wideokonferencji udział wzięli eksperci z Departamentu Finansów i Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wśród zagadnień poruszanych przez ekspertów było wsparcie finansowe z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Omówione zostały m.in. kryteria i warunki otrzymania wsparcia, a także podano definicje przestoju ekonomicznego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Przedstawiciele MRPiPS wyjaśnili na jakie wsparcie finansowe można liczyć z tych tytułów.

Kolejnym zagadnieniem poruszonym w trakcie wideokonferencji było pokrycie z Funduszu Pracy części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Takie dofinansowanie można uzyskać w przypadku spadku obrotów. Eksperci omówili także temat pożyczki dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy dowiedzieli się m.in. jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę i na jakich warunkach można ją umorzyć.

Po zakończeniu wideokonferencji przedstawiciele resortu przez kilka godzin odpowiadali, podczas dyżuru telefonicznego, na pytania przedsiębiorców na temat uzyskania pomocy z narzędzi oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej. Pytania można było również zadawać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej PARP.

{"register":{"columns":[]}}