„Emerytura+” od 1 maja, „Rodzina 500+” na każde dziecko – od 1 lipca

#NowaPiątka

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podczas prezentacji „mapy drogowej” zmian zapowiedzianych w tzw. Nowej Piątce zadeklarowała, że projekt dotyczący dodatkowego świadczenia „Emerytura+” jest gotowy i może być zaprezentowany choćby jutro. Projekt dotyczący świadczenia „500+” na każde dziecko ma być przedstawiony w połowie marca.

Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając harmonogram realizacji projektów tzw. Nowej Piątki, zapewnił, że jesteśmy gotowi, by „wdrożyć rozwiązania bez zbędnych formalności dla wszystkich emerytów, rencistów emerytura od 1 maja”. Mówiąc o programie „Rodzina 500+” stwierdził natomiast, że to program przełomowy. – My przez „Nową Piątkę” i nowe postulaty zbudowaliśmy fundament stabilności dla Polaków. To jest stabilność w obszarze pracy, rozwoju, potrzeb społecznych i potrzeb bytowych, bo bez nich ciężko podejmować decyzje życiowe – mówił premier. Jak wskazał, źródła finansowania proponowanych rozwiązań to m.in. redukcja „szarej strefy”, uszczelnienie podatku VAT, uszczelnienie podatku CIT oraz uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak przyznała podczas spotkania w KRPM minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, „Em,erytura+” do znakomita propozycja. – Osoby starsze to ta grupa, którą jesteśmy szczególnie zainteresowani. (…) Emeryci i renciści naprawdę czekają na ten jednorazowy dodatek – podkreśliła szefowa MRPiPS. I dodała: „Przyszedł taki moment, gdy możliwości budżetu są takie, że możemy to dodatkowe świadczenie sfinansować”.

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała, że projekt jest gotowy i może być zaprezentowany lada dzień. – Słuchamy i wnikliwie analizujemy uwagi partnerów społecznych. (…) Liczymy na to, że do końca marca projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów – stwierdziła. Prace powinny zakończyć się na początku kwietnia.

- Jest jeszcze jeden projekt w naszej „Piątce”, program „Rodzina 500+”. Dzisiaj ta pomoc może być adresowana do każdego dziecka, bez względu na kryterium dochodowe. Jeszcze niedawno wydawało się, że niemożliwe jest wprowadzenie programu „Rodzina 500+”, a wystarczyło zmniejszyć lukę VAT, uszczelnić systemy, uważnie przeanalizować budżet i znalazły się środki na programy przełomowe, budujące silną polską rodzinę – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Projekt ma być gotowy w połowie marca i przekazany do konsultacji społecznych. – Wierzę, że pan prezydent z przyjemnością złoży pod nim podpis. Od 1 lipca zmiany wejdą w życie, rozpocznie się zbieranie wniosków. To dodatkowy koszt 10 mld zł, ale to najlepsza inwestycja, inwestycja w rodzinę  – dodała minister.

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 05.03.2019 16:32
Osoba publikująca: Biuro Promocji
Zmodyfikowano: 05.03.2019 16:32
Osoba modyfikująca: Biuro Promocji