W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Emerytury 1953 z podpisem Prezydenta

09.07.2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą korzystne zmiany dla emerytów urodzonych w 1953 r. To dobra wiadomość dla ok. 74 tys. osób.

Seniorka

W 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając mniej korzystne rozwiązanie. Chodzi o  odliczenie od podstawy obliczenia emerytury powszechnej pobranych dotychczas kwot emerytur wcześniejszych.  Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według dotychczasowych – korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953. W marcu ub.r. przepis ten zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Dzięki podpisanej wczoraj przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osoby urodzone w 1953 r., które straciły na wprowadzeniu w 2013 r. nowych zasad obliczania emerytury, będą miały teraz możliwość przeliczenia emerytur i odzyskania zaniżonych świadczeń.

Kto skorzysta na zmianach przepisów

Nowelizacja umożliwia uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać zarówno ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wyroku przez TK występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej, jak także ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

W sumie na zmianie przepisów skorzysta ok. 74 tys. osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury (tj. różnica między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana) - średnio 12 786 zł.

Ustawa przewiduje także ponowne przeliczenie renty rodzinnej, a także zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Przeliczenie z urzędu emerytur przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

{"register":{"columns":[]}}