Emerytury czerwcowe - nowe zasady wyliczania świadczeń
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy zakładają, że każdy emeryt i rencista rodzinny, który w latach 2009-2019 przeszedł na emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu, ma prawo do ponownego ustalenia wysokości swojego świadczenia.
Dzięki przeliczeniu świadczenia świadczeniobiorcy zyskali średnio 172,11 zł miesięcznie.
Problem z emeryturami czerwcowymi dotyczy osób urodzonych po 1948 roku, które przeszły na emeryturę w latach 2009–2019. Jeżeli złożyły wniosek w czerwcu, miały przyznane niższe świadczenia niż wnioskujący np. w kwietniu czy maju.
W poprzednich latach uregulowano tę kwestię, nie rozwiązano jednak problemu przeszłych emerytów, którzy nabyli prawo do świadczenia w latach 2009–2019.
Jak to działa?
Świadczenie zostaje ponownie ustalone z zastosowaniem rozwiązania, w którym waloryzacji składek, stanowiących podstawę obliczenia emerytury oraz renty rodzinnej, dokonuje się w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości tych świadczeń w maju danego roku – o ile jest to korzystniejsze.
Tak ustalona wysokość świadczenia zostaje następnie zwaloryzowana wszystkimi wskaźnikami waloryzacji rocznej świadczeń emerytalno-rentowych. Tak ustalona zostaje finalna wysokość świadczenia.
Ustawa nie przewiduje wyrównania za lata wcześniejsze, ponieważ świadczenia były obliczone zgodnie z obowiązującym wówczas prawem.