W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Kongres Gospodarczy

25.04.2022

Minister Marlena Maląg wzięła udział w panelu „#StandforUkraine. Firmy, na które można liczyć”, zorganizowanym podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

XIV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

–  Fakt przybycia na terytorium Polski obywateli Ukrainy może stanowić pozytywny impuls dla polskiego rynku pracy, m. in. poprzez uzupełnienie istniejących aktualnie niedoborów pracowników w niektórych zawodach i branżach – mówiła minister Maląg podczas Kongresu.

Kongresowe panele

W dyskusyjnym panelu „#StandforUkraine. Firmy, na które można liczyć.” wypowiadali się przedstawiciele strony rządowej, biznesu i organizacji pozarządowych. Jego pierwszą część poświęcono prezentacji form wsparcia Ukrainy i Ukraińców przez pracodawców i firmy na polskim rynku. Goście zastanawiali się, jak pomagać skutecznie oraz wymienili doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Podczas drugiej części poszukiwano odpowiedzi na pytania: Jakiego wsparcia potrzebuje i będzie potrzebować Ukraina i ukraińska gospodarka? Jak współpracować na rzecz Ukraińców w Polsce? Jak przechodzić od pomocy doraźnej do działań długofalowych.

Rośnie liczba zatrudnionych

Minister Marlena Maląg poinformowała, że zatrudnienie znalazło już 90 tys. osób, które przybyły do Polski z Ukrainy po wybuchu wojny. Dodała, że Ukraińcy mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, a dzięki temu – korzystać z usług i instrumentów rynku pracy, np. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego czy szkoleń – również nauki języka polskiego.

– W związku ze słabą znajomością języka polskiego jest potrzeba uruchomienia na szeroką skalę kursów językowych dla uchodźców z Ukrainy. Znajomość języka polskiego w stopniu komunikacyjnym zwiększy szansę na znalezienie pracy w Polsce, szczególne w sprzedaży i usługach – podkreśliła minister Maląg.

Praca zgodna z wykształceniem

W celu skutecznej asymilacji i aktywizacji zawodowej uchodźców konieczne jest też organizacja szkoleń z praw i obowiązków pracowników oraz zapewnienie opieki instytucjonalnej dzieciom. W opinii minister Maląg w dłuższej perspektywie można oczekiwać, że wraz z doskonaleniem znajomości języka polskiego i uznawania bądź zdobywania kwalifikacji, uchodźcy coraz częściej będą podejmować zatrudnienie zgodnie ze swoim wykształceniem i umiejętnościami.

{"register":{"columns":[]}}