Ferie w kolejnych pięciu województwach

Ferie w kolejnych pięciu województwach

Dzieci z ostatnich pięciu województw (śląskim, pomorskim, podkarpackim, lubelskim i łódzkim) rozpoczynają ferie 11 lutego. W tym czasie mogą skorzystać ze zniżek na zwiedzanie stadionu, udział w warsztatach, spacery ścieżkami przyrodniczymi, do których uprawnia Karta Dużej Rodziny.

W całej Polsce Karta Dużej Rodziny to 5 tys. partnerów i 22 tys. punktów. Mogą z nich korzystać dzieci, młodzież, rodzice i rodzice zastępczy. Od 1 stycznia 2019 roku także rodzice, którzy mają lub mieli w przeszłości na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Warto skorzystać z uprawnień, które daje Karta Dużej Rodziny już w ferie zimowe, które rozpoczynają się 11 lutego, a kończą 24 lutego. Liczba wydanych kart w woj. śląskim wynosi 269 521, pomorskim – 208 634, podkarpackim 205 263, lubelskim 173 303, łódzkim 129 776.

Teatry, kina i muzea z KDR
Dzięki Karcie Dużej Rodziny przystępna stała się strefa kultury. W województwie lubelskim zniżki oferuje 40 obiektów kulturalnych (m.in. 7 kin, 13 muzeów, 3 teatry), w podkarpackim jest 37 zniżek obiektach kulturalnych (m.in. 23 muzea, 1 teatr), w pomorskim – 27 zniżek w placówkach kulturalnych (m.in. 1 galeria sztuki, 8 muzeów, 2 teatry), w śląskim – 22 zniżki w kulturalnych obiektach (m.in. 2 teatry, 4 kino, 5 muzeów) a w łódzkim – 15 zniżek obiektach kulturalnych (m.in. 6 kin, 6 muzeów, 1 teatr).

Przykładowo Karta Dużej Rodziny uprawnia 40 proc. zniżki na zakup biletów na spektakle własne (repertuar dla dzieci i dorosłych) grane w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark oraz 20 proc. zniżki na warsztaty taneczne w ofercie stałej (z wyłączeniem warsztatów innych organizatorów).

– Głównym powodem przyłączenia się Teatru Rozbark do projektu Karty Dużej Rodziny, był fakt, iż na co dzień prowadzimy szeroko zakrojoną działalność edukacyjną (zajęcia, warsztaty, projekty czy spektakle), zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. Ponadto respektowanie Karty Dużej Rodziny jest odpowiedzią na realne zapotrzebowanie naszych odbiorców. Bardzo często padało pytanie o fakt, czy jako instytucja kultury honorujemy owe karty – mówi Karolina Staneczek z działu organizacji Teatru Rozbark.

Dodaje, że od momentu wprowadzenia Karty Dużej Rodziny, korzystają z niej zarówno dzieci (zniżka na zajęcia stałe czy spektakle z repertuarem dziecięcym), jak i ich rodzice (zniżka na spektakle oraz warsztaty dla dorosłych). W skali sezonu 2017/2018 z karty skorzystało około 15 proc. uczestników wszystkich zajęć.

W programie uczestniczy także Muzeum Kinematografii w Łodzi. – To program sprzyjający polityce wyrównywania szans w dostępie do kultury oraz zachęcający do czynnego uczestnictwa w kulturze – mówi Magda Pelska, p.o. kierownika Działu Edukacji i Kultury Filmowej. Karta pozwala na zakup biletu specjalnego do muzeum w cenie 5 zł przy regularnej cenie biletu normalnego w wysokości 10 zł oraz ulgowego w wysokości 7 zł. Bilet KDR obejmuje wejście do muzeum na wystawy stałe oraz czasowe. W 2018 roku z KDR skorzystało 909 osób zwiedzających muzeum.

Relaks na ścieżce przyrodniczej

Na zniżki mogą liczyć także osoby, które chcą wyjechać z miasta. W Roztoczańskim Parku Narodowym dzienna Karta Dużej Rodziny upoważnia do zwiedzania Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego i Izby Leśnej we Floriance jest odpowiednio o 58  proc. tańsza w przypadku dzieci powyżej 7 lat oraz o 78  proc. tańsza w przypadku osób dorosłych.  Dodatkowo posiadaczom karty przysługuje bezpłatny wstęp do parku.
– Roztoczański Park Narodowy przystąpił do Karty Dużej Rodziny, ponieważ chciał włączyć się w ogólnopolską inicjatywę, która ma na celu umożliwić osobom z rodzin wielodzietnych dostęp do korzystania z bogatej oferty edukacyjnej Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego (OEM) i Izby Leśnej (IL) we Floriance oraz ścieżek przyrodniczych w Roztoczańskim Parku Narodowym (RPN) – mówi Andrzej Tittenbrun, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego.

W 2018 roku z bezpłatnego wejścia na teren parku skorzystało 283 osoby (w tym: dorośli – 95 osób, młodzież – 168 osób oraz dzieci do lat 7 – 20 osób). Z ulg skorzystało 355 osób (w tym: dorośli – 120 osób, młodzież – 206 osób i dzieci do lat 7 – 29 osób).

Bezpłatny wstęp do parku narodowego od posiadaczy Karty Dużej Rodziny ma także Słowiński Park Narodowy i Park Narodowy „Bory Tucholskie” (woj. pomorskie), Magurski Park Narodowy (woj. podkarpackie).

Sportowe atrakcje ze zniżką
Z Kartą Dużej Rodziny warto odwiedzić Stadion Energa Gdańsk. Zniżkom podlegają wszystkie atrakcje stadionowego centrum rekreacyjno-sportowego - Fun Areny m.in. zwiedzanie stadionu z przewodnikiem, Skate Arena, Movement Arena, Gokarty elektryczne i spalinowe. 

– Najczęściej odwiedzają nas dzieci w wieku szkolnym, które korzystają ze szeregu różnorodnych, dostępnych na stadionie atrakcji – od zwiedzania Stadionu po trampoliny i skate park – mówi Marta Szymczak, rzecznik prasowy Stadion Energa Gdańsk. Rekord zwiedzających padł w sierpniu ubiegłego roku. Stadion zwiedziły 54 osoby korzystające ze zniżek, o 20 więcej niż w sierpniu 2017. Poza sezonem średnia ta waha się od 1 do 9 osób miesięcznie.

– Zdecydowaliśmy się uczestniczyć w programie Karty Dużej Rodziny, ponieważ przekonuje nas jego społeczna pożyteczność i mądre, perspektywiczne myślenie o przyszłości – mówi Marta Szymczak, rzecznik prasowy. 

Wsiąść do pociągu ze zniżką

Osoby, które w trakcie ferii wyjeżdżają z miast, mogą skorzystać ze zniżek u przewoźników. W 2 klasie w wybranych pociągach PKP Intercity jest 30 proc. zniżki na przejazdy jednorazowe, przy czym przejazd muszą odbywać jednocześnie minimum 2 osoby. Zniżka łączy się z ustawowymi ulgami.

Poza tym u przewoźników kolejowych obowiązują 37 proc. zniżki na bilety jednorazowe oraz 50 proc. na bilety miesięczne dla rodziców i małżonków rodziców. KDR nie zmieniła ulg ustawowych dla dzieci, ponieważ ulgi ustawowe na przejazdy kolejowe dla dzieci, młodzieży i studentów obowiązują już od dawna. Jest to w przypadku dzieci i młodzieży: 37 proc. na bilety jednorazowe  oraz 49 proc. na bilety miesięczne, oraz w przypadku studentów – 51 proc. zarówno na bilety jednorazowe, jak i miesięczne.

Ponadto Przewozy Regionalne oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny zakup pierwszej REGIOkarty rocznej w cenie 140 zł (cena normalna wynosi 175 zł). REGIOkartę należy zakupić dla każdego członka rodziny. Posiadacz REGIOkarty może kupić bilet według taryfy RAZEM, co w przypadku nabycia biletu jednorazowego pozwala obniżyć cenę do 30 proc., a w przypadku biletu miesięcznego do 15 proc. Posiadacz REGIOkarty ma możliwość nabywania tańszych biletów na przejazdy na trasach obsługiwanych przez Przewozy Regionalne, Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie. Zniżki oferowane przez Przewozy Regionalne łączą się z ustawowymi ulgami.  Także Koleje Wielkopolskie  mają zniżki i oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny możliwość nabycia Karty Wielkopolskiej ze zniżką 20 zł od ceny nominalnej.

Na terenie całego kraju można skorzystać z rabatów, jakie oferują przewoźnicy oraz stacje paliw (Circle K, Orlen, Shell, Lotos).

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 08.02.2019 11:25
Osoba publikująca: Biuro Promocji
Zmodyfikowano: 08.02.2019 14:28
Osoba modyfikująca: Biuro Promocji