W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja MRPiPS w sprawie działań podjętych przez resort w zakresie wsparcia domów pomocy społecznej w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego

07.04.2020

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pozostaje w stałym kontakcie z wojewodami, którzy nadzorują realizację zadań samorządu gminnego, powiatowego i województwa dotyczących działalności jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Codziennie od 13 marca mają miejsce wideokonferencje Pełnomocnika Rządu ds. Ekonomii Społecznej i Solidarnej Iwony Michałek z dyrektorami wszystkich Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich.  Na bieżąco rozwiązywane są pojawiające się problemy. Codziennie raportowane jest, ile domów pomocy społecznej objętych jest kwarantanną, ile osób jest  zakażonych wśród mieszkańców i personelu.

Szczegółowe wytyczne

Na podstawie uzyskanych informacji i przekazanych uwag Ministerstwo przygotowuje wytyczne, instrukcje i rekomendacje dla wojewodów dotyczące postępowania w związku z zaistniałą sytuacją zagrożenia epidemiologicznego.

Wydano pięć wielopunktowych instrukcji i rekomendacji poprzez wojewodów do organów prowadzących placówki całodobowej opieki w tym domy pomocy społecznej. Instrukcje w miarę nasilenia zagrożenia są uszczegóławiane.

W codziennym raporcie dyrektorzy wojewódzkich Wydziałów Polityki Społecznej przekazują ministerstwu  aktualne informacje m.in. o liczbie domów pomocy społecznej objętych kwarantanną, czy liczbie osób zakażonych (mieszkańców i personelu).

Wszystkie instrukcje, rekomendacje i polecenia wydane poprzez wojewodów organom prowadzącym domy pomocy społecznej dotyczą wszystkich osób w nich przebywających a wiec: osób starszych, dzieci, niepełnosprawnych i chorych  wymagających całodobowej opieki.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Już 13 marca Ministerstwo przygotowało i rozpowszechniło wśród wojewodów instrukcje dotyczące m.in. wsparcia osób przebywających w domach pomocy społecznej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Instrukcje zawierają m.in. następujące wskazania:

  • bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej mieszkańców domów oraz personelu z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej;
  • monitorowanie stanu zdrowia personelu oraz bezwzględne niedopuszczanie do przychodzenia do pracy pracowników wykazujących objawy przeziębienia lub grypy;
  • gwarantowanie ciągłości usług na poziomie obowiązującego standardu z uwzględnieniem zaleceń GIS;
  • w przypadku problemów z zapewnieniem ciągłości w świadczeniu opieki, spowodowanych brakiem personelu do świadczenia usług w domu, oddelegowanie na wniosek organu prowadzącego jednostki samorządu terytorialnego pracowników dziennych ośrodków wsparcia z terenu tej jednostki samorządu, których działalność została zawieszona na podstawie polecenia wojewody, wydanego zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;
  • stosowanie właściwego postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie oraz pozostawanie w stałym kontakcie z lokalnymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi;

W instrukcji wskazano jak należy postępować w sytuacji podejrzenia u osoby przebywającej w placówce wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Wsparcie przy problemach kadrowych

Natomiast 26 marca przez Ministerstwo zostały przekazane pisemne rekomendacje dotyczące kontynuacji działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 w zakresie domów pomocy społecznej.

Dotyczyły m.in. zobowiązania jednostek samorządu terytorialnego do skierowania kadry z placówek, których działalność jest zawieszona, do Domów Pomocy Społecznej, w których występują problemy kadrowe ze sprawowaniem opieki nad mieszkańcami.  Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

W przekazanych w dniu 30 marca br. poleceniach dla Wojewodów uwzględniono rekomendacje dotyczące konieczności zapewnienia w domach pomocy społecznej ciągłości opieki medycznej i opieki pielęgniarskiej, ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne.

Ponadto rekomendowano ograniczenie przyjmowania do domów pomocy społecznej nowych mieszkańców. Wskazano, że przyjęcia należy ograniczyć tylko do wyjątkowych sytuacji, np. takich jak przyjęcie mieszkańca po leczeniu szpitalnym. Przyjęcia takie powinny się odbyć z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.  Rekomendowano więc zastosowanie odosobnienia takiego mieszkańca od innych, zdrowych mieszkańców i personelu.

Wystosowano też zalecenie, aby wojewodowie traktowali pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, w tym domów pomocy społecznej na równi z pracownikami służby zdrowia przy podziale środków higienicznych, środków ochrony osobistej.  

Ograniczyć ryzyko

Kolejne rekomendacje zostały przekazane w dniu 2 kwietnia br. Rekomendowano w nich w przypadku wystąpienia w placówce rozpoznania zachorowania na chorobę zakaźną wirus SARS-CoV-2 u mieszkańca domu, podjęcie niezwłocznych działań w celu objęcia go obowiązkową hospitalizacją w jednoimiennym szpitalu zakaźnym.

Wskazano także, że personel w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania zakażeniem na chorobę zakaźną wirus SARS-CoV-2 nie może przebywać na terenie domu pomocy społecznej.

Rekomendowano także, aby przed przystąpieniem do pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, przeprowadzać szczegółowy wywiad z personelem, dotyczący potencjalnych sytuacji stwarzających ryzyko zakażenia, w których mogli znaleźć się pracownicy, zwłaszcza osoby świadczące pracę równocześnie w podmiotach leczniczych. Wydano też kolejne rekomendacje w sprawie stosowania środków ochrony osobistej w trakcie pracy w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami.

Jednocześnie Ministerstwo codziennie zbiera od jednostek pomocy społecznej oraz urzędów wojewódzkich sprawozdanie dotyczące bieżących informacji z obszaru pomocy społecznej w związku z rozpowszechnianiem koronawirusa SARS-CoV-2, w tym sytuacji epidemicznej we wszystkich domach pomocy społecznej.

Zaopatrzenie w środki

Na wniosek Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agencja Rezerw Materiałowych na podstawie art. 19 ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o rezerwach strategicznych, udostępniła z powyższych rezerw płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczki trójwarstwowe. Środki te zostały przekazane wojewodom, którzy rozdysponowali je domom pomocy społecznej. Do Wojewodów trafił także płyn do dezynfekcji, który na prośbę tutejszego resortu został przekazany przez KGHM domom pomocy społecznej.

W związku z sytuacją dotyczącą rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej, resort zdecydował o przekazaniu dodatkowych 20 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek. W czerwcu planowane jest natomiast dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb domów pomocy społecznej.

Dzisiaj w Polsce działają 824 domy pomocy społecznej oferujące miejsca dla 80,8 tys. osób.

{"register":{"columns":[]}}