W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja MRPiPS w sprawie wsparcia osób doznających przemocy w rodzinie

05.05.2020

Sytuacja alienacji związana z obecnie panującym stanem epidemii i zasadami dotyczącymi ograniczeń w przemieszczaniu się może być szczególnie trudna dla osób doznających przemocy w rodzinie.

Taki stan nie uzasadnia jednak wstrzymania udzielania wsparcia dla osób narażonych na doznawanie przemocy w rodzinie, a jedynie powoduje zmianę sposobu i form udzielnej pomocy w taki sposób, aby możliwie szybko i skutecznie podjąć właściwe działania.

Na jakie wsparcie może liczyć osoba doznająca przemocy w rodzinie w ramach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, niezależnie od sytuacji związanej
z rozprzestrzenianiem się koronawirusa?

  • wsparcie w formie poradnictwa psychologicznego, medycznego, prawnego, socjalnego, interwencji kryzysowej;
  • bezpłatna pomoc w postaci bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie;
  • zakaz kontaktowania się sprawcy przemocy z ofiarą oraz nakazanie opuszczenia przez sprawcę lokalu mieszkalnego bez względu na fakt, czy jest on jego właścicielem czy też nie;
  • możliwość uzyskania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego określającego przyczyny i rodzaj uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy;
  • objęcie pomocą w ramach prac zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych w związku prowadzoną procedurą „Niebiskiej Karty”.

W trosce o osoby doznające przemocy w rodzinie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęto szereg inicjatyw mających na celu zagwarantowanie im bezpieczeństwa

  • Zapewniono osobom doznającym przemocy w rodzinie, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, możliwość skorzystania z oferty placówek udzielających pomocy i wsparcia tej kategorii osób m.in. w postaci schronienia. Chodzi przede wszystkim o specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, ośrodki interwencji kryzysowej oraz ośrodki wsparcia prowadzące miejsca całodobowego pobytu.

Mając na względzie ochronę zdrowia i życia podopiecznych i pracowników tych placówek przygotowano wytyczne dotyczące m.in. sposobu ich organizacji, pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie, a także regulujące kwestie funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych.

  • Wystąpiono  do samorządów gminnych i powiatowych z apelem uwrażliwiającym na konieczność reagowania na akty przemocy w rodzinie oraz podejmowania działań, które mają na celu absolutną ochronę i bezwzględne reagowanie na sytuacje przemocowe w tych rodzinach, w których została wszczęta procedura „Niebieskie Karty” zwłaszcza w odniesieniu do dzieci.
  • Skierowaliśmy pisma do wszystkich wojewodów z prośbą o stworzenie baz danych dotyczących obecnego wsparcia osób doświadczających przemocy w rodzinie na poziomie lokalnym.
  • Za pośrednictwem służb wojewodów ministerstwo poinformowało wszystkie zespoły interdyscyplinarne o funkcjonowaniu bezpłatnej aplikacji Twój Parasol, która m.in. umożliwia szybkie wybranie telefonu alarmowego w nagłych przypadkach oraz zawiera informacje, które mogą być przydatne osobom doświadczającym przemocy
    w rodzinie;
  • Wprowadzenie do pakietu pomocowego Tarczy Antykryzysowej zapisu, zgodnie z którym osoby stosujące przemoc w rodzinie mogą zostać zobowiązane do opuszczenia lokali niezależnie od panującej sytuacji epidemiologicznej.

 

{"register":{"columns":[]}}