W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zacząć pracę z dziećmi w wieku do lat 3, posiadając kwalifikacje uzyskane w Ukrainie

JESTEM Z UKRAINY, JAK ZACZĄĆ PRACĘ Z DZIEĆMI W WIEKU DO LAT 3?

System opieki regulowany jest ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2021 r. poz. 75 z późn. zm.)

System opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 dzieli się na cztery formy:

  1. Żłobek
  2. Klub dziecięcy
  3. Dzienny opiekun
  4. Niania

Praca z dziećmi w wieku do lat 3, jest możliwa po udokumentowaniu odpowiednich kwalifikacji. Jest to możliwe po przez:

  1. Posiadanie dyplomu wyższego wykształcenia (kierunkowego);
  2. Posiadanie dyplomu średniego lub średniego branżowego wykształcenia i:
    1. Ukończenie odpowiednich szkoleń
    2. Posiadanie co najmniej rocznego doświadczenia w pracy z dziećmi w wieku do lat 3.

Posiadanie dyplomu zawodowego „opiekunka dziecięca”.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy 
  • Zgodnie z art. 22 oraz 38 i art. 39 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatel Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest lub był uznawany za legalny, jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku ubiegania się o pracę na stanowisku opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, obywatela Ukrainy będą obowiązywały takie same wymogi jak obywatela Polski.
  • Jeżeli osoba, która posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi w wieku do lat 3, uzyskane w Ukrainie i chce w Polsce podjąć pracę na stanowisku opiekuna, musi dokonać uznania zagranicznego dyplomu, aby następnie móc się ubiegać o uznanie uprawnień zawodowych lub kwalifikacji do pracy z dziećmi w wieku do lat 3.
Uznawanie kwalifikacji zawodowych obywateli Ukrainy
  • dyplomy uzyskane w Ukrainie do 20 czerwca 2006 r. są uznawane za równoważne z ich polskimi odpowiednikami. Potwierdzenie uznania równoważności dyplomu można uzyskać występując do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z prośbą o wydanie imiennego zaświadczenia lub opinii ogólnej o dyplomie.
    Więcej informacji https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/podjecie-pracy-w-polsce/dyplom-z-innego-kraju;
  • dyplomy uzyskane w Ukrainie po 20 czerwca 2006 r. wymagają potwierdzenia ich równoważności z polskim odpowiednikiem w drodze nostryfikacji. Nostryfikacji dokonują uprawnione uczelnie. Uczelnia ma 90 dni na uznanie dyplomu, jednakże jest to termin maksymalny (do terminu nie wlicza się przedłożenia tłumaczeń dokumentów, ewentualnych egzaminów lub praktyk). Wymóg opłaty nostryfikacyjnej wynika z ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i wynosi max. 50 proc. wynagrodzenia profesora (3205 zł). Uczelnia może podjąć decyzję o zwolnieniu z opłat.
    Więcej informacji o uprawnionych uczelniach do uznawania dyplomów można uzyskać pod adresem
    www.polon.nauka.gov.pl oraz pod bezpośrednim linkiem https://polon.nauka.gov.pl/opi/aa/ck/stnauk/upr?execution=e1s1

 

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w art. 15 ust. 4 i 5 zobowiązuje opiekunów w żłobkach, klubach dziecięcych oraz dziennych opiekunów do przedłożenia pracodawcy zaświadczenia o niekaralności.

Zaświadczenie o niekaralności, o którym mowa w art. 15 ust. 4 i 5 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 można uzyskać samodzielnie:

  • w Biurze Informacyjnym lub Punktach Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego działających przy sądach okręgowych,
  • korzystając z usług pełnomocnika,
  • lub drogą pocztową.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/ukraina/zaswiadczenie-o-niekaralnosci

{"register":{"columns":[]}}