W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kluby Senior+ tętnią życiem

02.12.2019

Malowanie, śpiew, gotowanie, surfowanie w sieci, gimnastyka – to aktywności osób starszych w klubach i domach Senior+. Do 7 stycznia samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach nowej edycji programu na 2020 rok.

Seniorzy

– Mieszkam z synem i synową. Mam domowe obowiązki, ale to nie przeszkadza mi mieć czas dla siebie. Wtedy wychodzę do klubu Senior+, aby poćwiczyć, spotkać się z rówieśnikami, nauczyć się czegoś nowego – mówi Maria Karolak, uczestniczka klubu Senior+ w Ząbkach. Rodzina wspiera panią Marię w jej aktywnościach. – Czasem dopytują, jak spędziłam czas, co robiłam interesującego i kiedy mamy w planach kolejną wycieczkę – opowiada. Wśród 25 uczestników ząbkowskiego klubu jest Stanisław Owczarczyk, dla którego bardzo ważne są spotkania z ludźmi.


Ząbkowski klub działa od stycznia 2019 roku. Na jego utworzenie w 2018 r. poszło blisko 157, 3 tys. w tym dotacja z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wyniosła 120 tys. zł, a wkład własny Ząbek to 37,3 tys. zł. W edycji programu Senior + 2019 dofinansowanie na zapewnienie funkcjonowania klubu wyniosło 60 tys. zł. W ramach zajęć odbywają się m.in. ćwiczenia poprawiające zapamiętywanie, ćwiczenia koncentracji, gimnastyka, wspólne śpiewanie. Poza tym seniorzy mają szkolenia z informatyki mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu seniorów, a także naukę gry w brydża.

Wspólne przygotowania do świąt


Wsparcie, które otrzymują osoby starsze w placówkach jest ważne przez cały rok. Jednak w grudniu, tuż przez zbliżającymi się świętami, bycie razem nabiera szczególnej wartości. – Uczestniczki wykonują na wspólnych spotkaniach kartki świąteczne, zdobią bombki choinkowe, robią gwiazdy. Najwięcej czasu zajęła im  praca przy tworzeniu szopki betlejemskiej, ale efekt końcowy zachwycił wszystkich. Nasze seniorki przygotowywały też oliwę smakową na świąteczne prezenty. Wielką radość sprawiło im pieczenie pierników, ozdabianie lukrem , a potem pakowanie do własnoręcznie ozdobionych słoików. W świątecznym nastroju czekamy na przyjście Bożego Narodzenia – mówi Ewa Domaszewicz, kierownik Dziennego Domu Senior+ w Legionowie.
Seniorzy z województwa mazowieckiego, dzięki dużemu zaangażowaniu samorządów, mogę w pełni korzystać o oferty programu Senior+. W 2018 r. w zajęciach uczestniczyło prawie 1 450 osób starszych – najwięcej wśród innych województw. W sumie w latach 2016-2019 z programu Senior + dla woj. mazowieckiego zostało przekazane ok. 22,9 mln zł, z czego 11,4 mln, czyli połowa tej kwoty to wsparcie z programu tylko w tegorocznej edycji. Dzięki temu w woj. mazowieckim, w 2019 roku utworzone zostanie lub wyposażone 50 placówek Senior+, a 56 istniejących już domów i klubów zyska dofinansowanie do bieżącej działalności.

Rozwijanie siebie dzięki byciu razem


Kluby seniora to także miejsca, które pozwalają odkrywać seniorom ukryte talenty i pasje. Przykładem jest historia pana Józefa z klubu Seniora+ w Rzeczycy, który nauczył się sztuki origami modułowego, która umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów tzw. modułów.
Pan Józef jest jedną z wielu osób, która odczuwa w sobie siłę do robienia nowych rzeczy. Wszystko dzięki grupie. –Trafiłem do domu zakompleksiony, zmęczony życiem, samotny. Przez dziesięć lat opiekowałem się chorą mamą. Kiedy odeszła zostałem zupełnie sam. Tu odnalazłem rodzinę. Nawet łatwiej mi znieść weekendy, bo wiem, że nadejdzie poniedziałek – opowiada Leszek Karbownik. W tygodniu  pan Leszek aktywnie spędza czas w Domu Senior+ w Miedznej Drewnianej, niewielkiej wsi w województwie łódzkim, na terenie powiatu opoczańskiego. –  Żeby opuścić zajęcia musiałbym być bardzo chory – deklaruje pan Leszek Karbownik. - Rozwijam się tu artystycznie. Występuję w teatrze, dużo czytam, rozwiązuję łamigłówki. Dzięki rozmowom z psychologiem wychodzę z zapaści. Przychodzę tu, bo chcę żyć – mówi przejęty. Dodaje też żartobliwie, że jest zodiakalnym Koziorożcem, a te potrzebują trochę czasu, aby otworzyć się na innych. Rodzinie seniorów udało się zdobyć jego zaufanie.


Rekordowe 80 mln zł


Od 2018 roku rząd przeznacza rocznie na realizację programu Senior + rekordową kwotę 80 mln złotych, to o 50 mln zł więcej niż w 2015 r. na starcie programu. Także w przyszłym roku budżet programu wyniesie 80 mln zł.
Dotacja może być przeznaczona na utworzenie lub wyposażenie placówki Senior+. W przypadku utworzenia Dziennego Domu dofinansowanie może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych. Na utworzenie Klubu do dyspozycji jest 150 tys. złotych dotacji.
Tylko w 2018 r. powstało w Polsce 257 placówek Senior +. Dla porównania w ciągu trzech pierwszych lat działania programu, a więc w latach 2015-2017, uruchomiono 240 klubów i domów. To oznacza, że w ciągu jednego roku - 2018  -  podwoiliśmy liczbę placówek powstałych w ciągu wcześniejszych trzech lat. Na koniec 2018 r. do dyspozycji osób starszych było 12,8 tys. miejsc w placówkach Senior+. W tym roku dojdą kolejne, gdyż powstanie ok. 300 nowych domówi klubów.
– Każdy kolejny dom czy klub Senior+, który powstaje w ramach programu +, to kolejny dowód na to, że pamiętamy o naszych babciach i dziadkach, że doceniamy ich trud w wychowanie dzieci, a później wnuków. Wierzę, że te działania przyczynią się do znacznej poprawy jakości życia osób starszych oraz jak najdłuższej ich samodzielności – mówi Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Przypomina także, że wnioski do kolejnej edycji programu Senior+ na rok 2020 można składać do7 stycznia na stronie www.senior.gov.pl.