W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne województwa z promesami w ramach „Malucha+” i „Seniora+”

08.03.2019

W piątek promesy w ramach programów „Maluch+” i „Senior+” otrzymali z rąk kierownictwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej samorządowcy z województwa śląskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. To zapowiedź powstania nowych miejsc dla najmłodszych dzieci i osób starszych w tych regionach.

Promesy

– Program „Maluch+”, w ramach którego promesy dziś wręczymy, to wsparcie w tworzeniu nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 – podkreśliła podczas wizyty w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim minister Elżbieta Rafalska. W 2019 r. województwo zachodniopomorskie otrzyma w ramach „Malucha+” 10,9 mln zł. – To ważne, bo młode rodziny martwią się, jak wrócić do pracy po urodzeniu dziecka – stwierdziła minister. Dzięki temu utworzonych zostanie 555 nowych miejsc, a dofinansowanych 2 520 już istniejących.

W ramach programu „Senior+” do zachodniopomorskiego trafi ponad 2,24 mln zł. To pozwoli na utworzenie 125 nowych miejsc w Domach i Klubach „Senior+” oraz dofinansowanie 621 już istniejących miejsc.

– Dziś wręczymy promesy dla 9 samorządów z woj. śląskiego, które otrzymały dofinansowanie w ramach tego programu, a gdzie nie było żadnego żłobka – mówił w piątek wiceminister Stanisław Szwed. W sumie w 2019 r. na Śląsk trafi 44,2 mln zł, powstanie 2 817 nowych miejsc dla maluchów, a dofinansowanie otrzymają 9 134 miejsca już istniejące.

Do województwa śląskiego w ramach „Seniora+” trafi w tym roku blisko 3,9 mln zł. To 578 nowych miejsc i dofinansowanie dla 1098 istniejących.

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister Marcin Zieleniecki zaznaczył, że program „Maluch+” to program skierowany do rodzin, które chcą w sposób nieutrudniony, po tym pierwszym okresie opieki nad dzieckiem, wrócić do pracy. – W skali kraju „Maluch+” to 450 mln zł. Pula środków dla warmińsko-mazurskiego wynosi 6 mln zł. Pozwoli ona na stworzenie 13 nowych instytucji opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia – mówił wiceminister. To 363 nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dofinansowanych zostanie też 1 657 już funkcjonujących miejsc opieki, w tym 5 miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz o specjalnych potrzebach.

Do samorządowców trafi również 2 mln 120 tys. zł w ramach „Seniora+”, co w praktyce oznacza 14 nowych Domów i Klubów „Senior+”, 303 nowe miejsca i dofinansowanie istniejących 539.

– 15,8 mln zł z programu „Maluch+” trafi do województwa podkarpackiego na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci. To 36 nowych instytucji opieki – poinformował z kolei podczas spotkania w Rzeszowie wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. – W tym roku znikną kolejne białe plamy w gminach pozbawionych do tej pory samorządowych miejsc opieki. W województwie podkarpackim jest to 8 samorządów z nowymi placówkami – zaznaczył.

Natomiast dzięki środkom z programu „Senior+” na Podkarpaciu powstanie 19 placówek dla osób starszych, 5 domów i 14 klubów. W praktyce to 432 nowe i 679 miejsc dofinansowanych. W sumie w 2019 r. do województwa podkarpackiego trafi na ten cel 3,1 mln zł.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.03.2019 13:54 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
08.03.2019 13:54 Biuro Promocji