W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do artykułu Gazety Wyborczej „Odwiedziłem wczoraj ZUS”

25.07.2019

Elektroniczne zwolnienie lekarskie nie musi być dostarczane przez przedsiębiorcę do ZUS – jest ono przekazywane automatycznie. Złożenie odpowiednich dokumentów jest natomiast wymagane, aby móc otrzymać zasiłek chorobowy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że ubezpieczenie chorobowe w przypadku przedsiębiorcy jest dobrowolne, a objęcie nim następuje na wniosek osoby zainteresowanej.

 

Prawo do zasiłku chorobowego można wówczas uzyskać dopiero po upływie tzw. okresu wyczekiwania, który wynosi 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do 90-dniowego okresu zaliczają się poprzednie okresy ubezpieczeń, ale pod warunkiem, że przerwa pomiędzy ubezpieczeniami nie przekroczyła 30 dni.

 

Drugim warunkiem prawa do zasiłku chorobowego jest terminowe opłacanie składek. Każde spóźnienie oznacza przerwę w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu. Brak wpłaty na czas wyłącza przedsiębiorcę z ubezpieczeń i traci on prawo do zasiłku na 3 miesiące. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, gdy zabraknie bieżącej wpłaty na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ubezpieczenia te ustają z mocy ustawy.

 

W przypadku opóźnienia, należy wysłać do dyrektora oddziału ZUS prośbę o przywrócenie terminu płatności. ZUS zauważając spóźnienie w opłaceniu składki może sam przesłać do przedsiębiorcy pismo, w którym informuje o opóźnieniu. Przekaże również informację o możliwości ubiegania się o przywrócenie terminu do opłacenia składki chorobowej.

 

Po wystawieniu elektronicznego zwolnienia lekarskiego przez lekarza zostaje ono automatycznie przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przedsiębiorca nie musi dostarczać go osobiście. Jednak aby otrzymać zasiłek należy złożyć w ZUS stosowne dokumenty. Taka procedura była wymagana jeszcze przed wprowadzeniem elektronicznych zwolnień.

 

W przypadku pierwszego zaświadczenia e-ZLA jest to zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b. Przy kolejnym zwolnieniu -  albo wypełniony do pkt. 1 druk  Z-3b, albo wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53.

 

ZUS jest zobowiązany do wypłaty zasiłku w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeżeli spóźnia się z wypłatą zasiłku, można żądać zapłaty odsetek ustawowych.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.07.2019 14:22 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
29.07.2019 14:22 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}