W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do artykułu pt. „Opóźnienia w wypłacie 500+. Pierwsze zadanie dla nowej minister” zamieszczonego na portalu wp.pl, 12.11.2019 r.

18.11.2019

Sprawy zaległe dot. wypłaty świadczenia 500+, przejęte od marszałków zostały zakończone w województwach opolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim oraz małopolskim.

Przejętych od marszałków województw, spraw zaległych było 116 tys. z zakresu świadczenia 500+. Na dzień dzisiejszy zakończonych jest ponad 86% spraw, co oznacza, że tylko niecałe 16 tys. spraw oczekuje na rozpatrzenie. Warto przy tym zaznaczyć, że w stosunku do tych wniosków, brak zakończenia postępowań jest często skutkiem braku informacji z instytucji zagranicznej, w sprawie statusu osoby przebywającej poza krajem, bądź ewentualnego uprawnienia do świadczeń zagranicznych, należnych z tytułu pierwszeństwa.

Często wnioskodawcy nie ubiegają się - pomimo posiadanych uprawnień - o świadczenia zagraniczne. Obecnie, takie sprawy oczekują na zakończenie i wydanie rozstrzygnięcia o ewentualnych, przysługujących świadczeniach. Tym samym, współpraca wnioskodawcy z urzędem oraz dostarczenie dokumentów, w tym decyzji instytucji zagranicznej, ma istotny wpływ na rozpatrzenie sprawy i przyspieszenie procedur. Brak tych dokumentów w praktyce powoduje konieczność każdorazowego wystąpienia do instytucji zagranicznej, co prowadzi do wydłużenia postępowania. 
W nowym okresie zasiłkowym sprawy są rozpatrywane na bieżąco wraz ze sprawami zaległymi.

{"register":{"columns":[]}}