W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do artykułu TOK FM: Czas wyrównać różnice między świadczeniami kobiet i mężczyzn. "Nie widzimy niższych emerytur pań, bo nasza polityka społeczna to familiaryzm"

19.07.2019

Niższe emerytury kobiet niż mężczyzn wynikają z wielu czynników, takich jak: wysokość osiąganego wynagrodzenia, przebieg pracy zawodowej, przerwy w zatrudnieniu związane z pełnioną przez kobiety rolą w życiu społecznym, a także ze zróżnicowania wieku emerytalnego.

Wiek emerytalny kobiet jest o 5 lat niższy niż mężczyzn, co w przypadku skorzystania z prawa do emerytury w wieku 60 lat oznacza dużo niższą emeryturę niż w wieku 65 lat, ze względu na dalsze średnie trawnie życia, stanowiące mianownik w algorytmie  obliczania emerytury. Algorytm obliczania świadczenia premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy tym kapitał zewidencjonowany na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza długość życia niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę. 


Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8% wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie. 


Podsumowując:

  1. System zdefiniowanej składki determinuje wysokość świadczeń w ścisłej zależności od przebiegu kariery zawodowej. Wysokość osiąganego wynagrodzenia oraz staż pracy przekładają się w sposób bezpośredni  na zgromadzony kapitał na indywidualnym koncie, stanowiący podstawę do obliczania wysokości emerytury.
  2. Kobiety były i są często wynagradzane gorzej niż mężczyźni. Szacuje się, że ich zarobki są nawet o 30% niższe niż mężczyzn zatrudnionych na analogicznych stanowiskach. 
  3. Kobiety w znacznie większym stopniu obarczone są obowiązkami rodzinnymi, które wpływają na ich możliwość pracy. Przede wszystkim wiąże się to z urodzeniem dziecka – okres przerwy z tytułu urlopu macierzyńskiego niejednokrotnie hamuje rozwój zawodowy powodując zwiększenie się różnicy w stosunku do mężczyzn w tym samym wieku. Niejednokrotnie macierzyństwo następuje przed rozpoczęciem pracy zawodowej u kobiet i chociaż przyjęto rozwiązania zaliczające te okresy jako okresy składkowe w ubezpieczeniu emerytalnym na poziomie najniższego wynagrodzenia (budżet państwa opłaca składki za okresy sprawowania opieki nad dziećmi), jednak nie rekompensują one w całości sytuacji w stosunku do pracujących mężczyzn.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.07.2019 09:57 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
19.07.2019 09:57 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}