W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie obowiązującej od 18 czerwca 2011 r. zmiany ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Komunikat w sprawie obowiązującej od 18 czerwca 2011 r. zmiany ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów wprowadzonej ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r.o zmianie ustawy — Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o prawie pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych prowadzonym w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o prawie pomocy w celu ugodowego załatwienia sporu przed wszczęciem takiego postępowania oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 21 czerwca 2011 r. Nr 129. poz. 735)

Od dnia 18 czerwca 2011 r. w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów dodano art. 8d  w brzmieniu:
„Art. 8d. Po otrzymaniu wniosku polskiego organu centralnego, działającego na podstawie art. 51 ust. 2 lit. c oraz art. 53 rozporządzenia Rady (WE) nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz. Urz. UE L 7 z 10.01.2009, str. 1), organ właściwy dłużnika przeprowadza wywiad alimentacyjny, w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia i przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej oraz odbiera od niego oświadczenie majątkowe.”

Stosowanie powyższego przepisu polega na tym, że w przypadku, gdy wobec osoby zamieszkującej w Polsce prowadzona jest w innym kraju egzekucja alimentów, polski organ centralny (jest nim Ministerstwo Sprawiedliwości Departament Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego, którego zadania wykonują sądy okręgowe) występować będzie do organu właściwego dłużnika o przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia i przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej oraz o odebranie od niego oświadczenia majątkowego.

Materiały

Szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.11.2018 15:52 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
23.11.2018 15:54 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}