W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie waloryzacji wynagrodzenia przysługującego rodzinie zastępczej zawodowej

Zgodnie z art. 85 ust. 1 i 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, rodzinie zastępczej zawodowej przysługuje wynagrodzenie nie niższe niż kwota 2000 zł miesięcznie, a jeżeli rodzina pełni funkcję pogotowia rodzinnego - wynagrodzenie nie niższe niż kwota 2600 zł miesięcznie.

W myśl art. 86 ust. 1 ww. ustawy, wysokość wynagrodzenia określonego w umowie o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej jest waloryzowana corocznie średniorocznym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń, określonym w ustawie budżetowej, dla pracowników państwowej sfery budżetowej nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń od dnia 1 kwietnia każdego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy budżetowej na rok 2019, średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, z wyłączeniem żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy oraz osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe wynosi 102,3%.

Mając na uwadze powyższe wynagrodzenia rodzin zastępczych zawodowych powinny być zwaloryzowane począwszy od 1 kwietnia br. wskaźnikiem 102,3% .

Natomiast wzrost płacy minimalnej nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia dla rodziny zastępczej zawodowej. Zgodnie bowiem z art. 8d ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177), przepisów art. 8a-8c dotyczących minimalnego wynagrodzenia godzinowego nie stosuje się do umów:

a)   o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej,

b)   o utworzeniu rodziny zastępczej zawodowej lub rodzinnego domu dziecka,

c)   w przedmiocie prowadzenia rodzinnego domu dziecka,

d)   w przedmiocie pełnienia funkcji rodziny pomocowej,

e)   w przedmiocie pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego,

f)   w przedmiocie pełnienia funkcji wychowawcy wyznaczonego do pomocy w kierowaniu placówką opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego, w przypadku gdy w tej placówce nie ma zatrudnionego dyrektora

- jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 doba.           

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.04.2019 14:00 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
08.04.2019 14:00 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}