W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja dotycząca zatrudniania cudzoziemców w rolnictwie

10.02.2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało 8 lutego br. Konferencję dotyczącą możliwości zatrudniania cudzoziemców w polskim sektorze rolnictwa.

Zdjęcie nr 1 z konferencji dotyczącej zatrudniania cudzoziemców w rolnictwie

W spotkaniu udział wziął Lech Kołakowski - Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawiciele sektora rolnego oraz przedstawiciele agencji zatrudnienia.

Celem spotkania było umożliwienie wymiany informacji i doświadczeń oraz nawiązanie wzajemnych kontaktów, które mogą pomóc w zatrudnieniu nowych pracowników do prac w rolnictwie.
Podczas konferencji Wiceminister Kołakowski przedstawił informację na temat wyzwań stojących przed sektorem rolnym w zakresie zatrudniania pracowników, spowodowanych w dużej mierze trwającą w Ukrainie wojną i odpływem pracowników zza wschodniej granicy.

Dr Ewa Flaszyńska – Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MRiPS przedstawiła najważniejsze informacje na temat aktualnego stanu prawnego w zakresie zatrudniania cudzoziemców ale również na temat nowej Ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, która wprowadzi szereg ułatwień w zakresie zatrudnienia cudzoziemców. Przedstawione zostały także informacje na temat procedur i dokumentów wymaganych przy zatrudnianiu cudzoziemców oraz ścieżka postępowania obejmująca 1) uzyskanie dokumentu dopuszczającego cudzoziemca do rynku pracy; 2) upewnienie się, że cudzoziemiec posiada ważny dokument pobytowy; 3) zawarcie z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej; 4) zatrudnienie cudzoziemca na warunkach zawartych w zezwoleniu; 5) zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego; 6) wypełnienie obowiązków informacyjnych.  

W dalszej części konferencji o swoich obawach, problemach i postulatach w zakresie zatrudniania pracowników opowiedzieli przedstawiciele poszczególnych branż rolnych (w szczególności branży uprawy roślin, sadownictwa i chowu zwierząt) oraz przedstawiciele agencji zatrudnienia.

Jako główne przeszkody w efektywnym rekrutowaniu cudzoziemców wskazywano skomplikowane procedury związane z nabywaniem prawa wjazdu i pobytu na terytorium RP, dużą rotację wśród zatrudnianych cudzoziemców, brak zainteresowania wielu agencji, aby świadczyć taką usługę oraz ograniczenia prawne w zakresie maksymalnego okresu wykonywania pracy.
Wiceminister Kołakowski oraz przedstawiciele MRiPS i MSZ wspólnie zadeklarowali otwarcie na dialog i dalsze prace w celu wprowadzania rozwiązań mających na celu ułatwianie pracodawcom z sektora rolniczego zatrudnienia cudzoziemców.

Na zakończenie spotkania umożliwiono bilateralne rozmowy i nawiązanie kontaktów przedstawicielom sektora rolnego i agencjom zatrudnienia.

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}