W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja regionalna z okazji 100-lecia polityki społecznej w Olsztynie

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w dniu 22 czerwca 2018 r. naukowcy i praktycy dyskutowali o polityce społecznej państwa w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Gdy Polska odzyskiwała niepodległość, polityka społeczna stała przed zupełnie innymi problemami, niż obecnie. Analfabetyzm, niedożywienie dzieci i ich śmiertelność to były główne problemy do rozwiązania - zaznaczył profesor Mirosław Grewiński, Prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.

Obecnie wyzwaniem jest demografia i prognozowany wzrost liczby osób pobierających emerytury. Stąd aktywna polityka rządu, by tę tendencję odwrócić - zwrócił uwagę Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki,  a Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dr Elżbieta Bojanowska przedstawiła działania, które mają wspierać dzietność w Polsce takie jak: świadczenie 500 plus, a także instytucjonalna opieka nad dziećmi, rozwój opieki żłobkowej, by matki mogły wrócić na rynek pracy.

Profesor Gertruda Uścińska - Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreśliła, że mimo tych programów powinniśmy myśleć o samodzielnym odkładaniu na starość. Nie ma systemu publicznego, który w przyszłości zapewni nam wysokie świadczenia. Konieczna jest dywersyfikacja - oprócz systemu publicznego, także systemy, w których sami odkładamy na emeryturę.

Stulcie niepodległości Polski to też sto lat rządowej pomocy i wsparcia najsłabszych obywateli. To czas, w którym zadaniem polityki społecznej było przede wszystkim niwelowanie nierówności społecznych. Obecnym wyzwaniem jest wdrażanie rozwiązań na rzecz rozwoju polskich rodzin i inwestycji w ludzi.

Bilans stulecia polityki społecznej w Polsce to jednocześnie obraz rozwoju cywilizacyjnego kraju.

Eksperci obecni na Konferencji przypominali, że kraj po odzyskaniu niepodległości mierzył się z ograniczaniem ubóstwa, niedożywieniem, żebractwem i masowym bezrobociem. Przez lata nie tylko zmieniły się potrzeby, ale sama pomoc ma zupełnie inną formę.

Uczestnicy Konferencji w Olsztynie mówili także o przyszłości polityki społecznej. W ocenie ekspertów, będzie ona służyła przede wszystkim opiece nad starzejącym się społeczeństwem.

Wielokrotnie podkreślono, że dopóki są ludzie, tak długo będzie też potrzebna pomoc społeczna, a polityka społeczna powinna iść w kierunku aktywizacji tych, którzy dzisiaj potrzebują wsparcia w powrocie na rynek pracy.

Dobrze - że rząd realizuje programy z tego zakresu tak - podsumował obrady i podziękował wszystkim za udział Wojewoda warmińsko-mazurski.

Materiały

Program konferencji
Program​_Konferencji​_Regionalnej​_w​_Olsztynie.pdf 0.46MB

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.11.2018 10:34 Magdalena Zbyszyńska
Pierwsza publikacja:
13.11.2018 12:31 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}