W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje „Za życiem” w kolejnych regionach

12.07.2017

Kraków i Częstochowa dołączyły do miast, w których odbyły się już regionalne konsultacje dotyczące rządowego programu „Za życiem”. Podczas spotkań Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zapowiedział, że drugi pakiet ustaw umożliwiający realizację programu powinien zostać uchwalony na jesieni, a wejść w życie – na początku przyszłego roku.

Konsultacje dotyczące programu „Za życiem”, organizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Caritas Polska, mają na celu wypracowanie jak najlepszych rozwiązań. Uchwalony przez parlament pierwszy pakiet ustaw został podpisany przez Prezydenta i opublikowany pod koniec czerwca. Wprowadzone wtedy zmiany dotyczyły rozwoju sieci mieszkań chronionych, wsparcia dla rodzin w obowiązkach domowych czy ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych.

To jednak nie koniec zmian. Na regionalnych konferencjach, które w ramach konsultacji programu „Za życiem” odbyły się w Krakowie i Częstochowie, wiceminister Krzysztof Michałkiewicz przedstawił zakres nowych rozwiązań.

- "Główne zmiany będą dotyczyć funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej.  Zależy nam na usprawnieniu i ułatwieniu ich funkcjonowania" ­– powiedział wiceminister Michałkiewicz. ­– "Warsztaty terapii zajęciowej są miejscem, w którym osoby niepełnosprawne się realizują, mogą żyć w swoim środowisku, nawiązują przyjaźnie, ale także często mają szansę na podjęcie zatrudnienia. Chcemy ten aspekt prozatrudnieniowy poprawić i zwiększyć"dodał.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje także, by przy warsztatach terapii zajęciowej powstawały tzw. kluby absolwenta. Ich zadaniem byłoby otaczanie wsparciem i opieką osób, które opuściły już warsztaty i podjęły pracę.

– "Chodzi o to, by te osoby miały nadal kontakt ze swoimi przyjaciółmi i opiekunami oraz środowiskiem, w którym czują się dobrze i bezpiecznie"  powiedział wiceminister Michałkiewicz.

Materiały

Zdjęcia z konferencji zamieszczone w serwisie Twitter
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 19:37 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 19:37 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}