W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kultura bezpieczeństwa – wspólna sprawa

28.04.2022

To temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Safe day 2022

28 kwietnia przypada ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Jego celem jest przeciwdziałanie wypadkom przy pracy i ochrona pracowników przed chorobami zawodowymi poprzez rozpoznawanie istniejących i nowych zagrożeń, tworzenie programów prewencji, upowszechnianie najnowszej wiedzy w dziedzinie bhp oraz promowanie przestrzegania przepisów bhp na wszystkich poziomach w procesie pracy. Dzień ten stanowi również okazję do wspomnienia tych, którzy stracili życie podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Tegoroczne obchody będą poświęcone zagadnieniu uczestnictwa pracowników i roli dialogu społecznego w tworzeniu kultury bezpieczeństwa pracy. MOP podkreśla, że poprzez skuteczny dialog społeczny rząd, pracodawcy, pracownicy i partnerzy społeczni mogą aktywnie uczestniczyć we wszystkich fazach procesów decyzyjnych dotyczących bhp. Dialog społeczny nie tylko przyczynia się do poprawy polityki i strategii bhp, ale jest również niezbędny do budowania poczucia odpowiedzialności i zaangażowania, które z kolei zapewniają szybkie i bardziej efektywne wdrażanie strategii bhp.

Problematyka bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy jest istotnym elementem w polityce państwa. Polskie przepisy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dostosowane są do standardów międzynarodowych, w tym dyrektyw Unii Europejskiej. Systematyczna realizacja obowiązków wynikających z tych przepisów w dużej mierze wpływa na poprawę stanu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy. Nadal jednak niezwykle istotną kwestią w tym zakresie pozostaje edukacja i uświadamianie zarówno pracowników, jak też pracodawców, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz szerzenie kultury bezpieczeństwa i dobrych praktyk. A tych zagadnień nie da się uregulować przepisami prawa – trzeba to zmieniać w sferze ludzkiej percepcji i nastawienia.

Powinniśmy się zatem zastanowić, jakie jeszcze działania mogą przyczynić się do systematycznego i konsekwentnego podnoszenia świadomości pracowników oraz kształtowania kultury pracy w polskich przedsiębiorstwach w dążeniu do poprawy warunków pracy, związanego z tym bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników, a w efekcie – ograniczenia zagrożeń powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe. Taką okazję daje nam właśnie tegoroczny Dzień Bezpieczeństwa.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.04.2022 07:37 Departament Komunikacji i Promocji
Pierwsza publikacja:
28.04.2022 07:37 Departament Komunikacji i Promocji
{"register":{"columns":[]}}